Tropik Trump’ın destekçileri Kongre Binasını bastı!

Tropik Trump’ın destekçileri Kongre Binasını bastı!

Bu kez “Kongre Baskını” Brezilya’da yaşandı. Ülke tarihinin en gergin seçimlerinden birini arkasında bırakan Brezilya’da darbe ve iç karışıklık riski, artmaya başladığı Ekim ayından beri zirveye ulaştı.

Brezilya’nın aşırı sağcı eski Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri, iki yıl önce eski Başkan Donald Trump’ın hayranları tarafından ABD Kongre Binası’nın işgalini kendi ülkelerinde tekarladı. Tropik Trump olarak anılan Bolsonaro’nun destekçileri, Pazar günü ülkenin Kongresini, Başkanlık Sarayını ve Yüksek Mahkeme’yi işgal etti.

Geçen yıl Brezilya’nın yakın tarihinin en gergin seçimlerinde Bolsonaro’yu mağlup eden solcu Başkan Luiz Inacio Lula da Silva, başkentin güvenlik güçlerinin protestoculara yeterli gelmemesinin ardından Brasilia’da 31 Ocak’a kadar sürecek bir OHAL ilan etti.

POLİSİ VE YETKİLİLERİ DE SUÇLADI

Lula, yaptığı basın toplantısında Bolsonaro’yu suçladı ve yetkililerin “faşistlerin” ve “fanatiklerin” ortalığı kasıp kavurmasına izin verdiğini söyleyerek başkentteki güvenlik eksikliğinden de şikayet etti.

Resmi bir gezi için Sao Paulo eyaletine giden Lula, “Fanatik Naziler, fanatik Stalinistler … fanatik faşistler diyebileceğimiz bu vandallar, bu ülkenin tarihinde hiç yapılmayanı yaptı” dedi ve ekledi: “Bunu yapanların hepsi bulunacak ve cezalandırılacak.”

Başkentte binlerce sarı-yeşil giyimli protestocunun ayaklandıkları anların görüntüsü, 30 Ekim seçimlerinin ardından aylarca süren gerilimin zirveye ulaştığını belgeliyor.

Image

Henüz yenilgiyi kabul etmemiş olan Bolsonaro, Brezilya’nın elektronik oylama sisteminin hileye izin verdiğini iddia ederek, şiddetli bir “seçim inkarcıları hareketine” yol açtı.

Seçimi kaybettiğinden beri kamuoyu önünde zar zor konuşan Bolsonaro’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi. Görev süresinin bitiminden 48 saat önce ABD’nin Florida eyaletine ve Lula’nın göreve başlama törenine de katılmadı. Bu olayi Brezilya’daki gelenekleri çiğnemek olarak algılandı.

Lula, Bolsonaro’ya atıfta bulunarak, “Bu soykırımcı … Miami’den sosyal medya aracılığıyla potestoları teşvik ediyor” dedi: “Eski cumhurbaşkanının bunu teşvik eden çeşitli konuşmaları olduğunu herkes biliyor.”

Fotoğraflar: Reuters

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir