ABD’den Yunanistan’a Girit güvencesi

ABD’den Yunanistan’a Girit güvencesi

Türkiye’nin MEB sahası üzerine küstah pazarlık ortaya çıktı. İddiaya göre Yunanistan, gaz araştırması ve sondaj konusunda güvence almış.

Türkiye ve Libya’nın MEB sahası, Yunanistan tarafından ihlal ediliyor.

EXXONMOBILE GÜVENCE VERDİ

Ege adası Girit’in batısında ve güneybatısında doğal gaz ve petrol aramak için Yunanistan’ın HELLENiQ Energy ile ortaklık kuran ABD enerji devi ExxonMobil, sadece Türkiye’nin uyarılarına kulak asmamakla kalmadı, üstelik sondaj faaliyetlerini de planlanandan bir yıl erkene çekmeye hazırlandığını iddia edildi.

Keşif araştırmaları için Yunan-Amerikan konsorsiyumuna bırakılan alanlar, özellikle Girit’in güneybatısı, Türkiye ile Libya hükümeti arasında 2019’da imzalanan MEB antlaşması ile kesişiyor.

ExxonMobil’in Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz bölgelerinden ve uluslararası hükümetler arası ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Rochdi Younsi tarafından Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas ile Yunanistan Hidrokarbonlar ve Enerji Kaynakları Yönetimi Şirketi CEO’su Aristophanes Stefatos’a, Aralık başında New York’taki bir iş konferansının oturum arasında güvence verildiği söyleniyor.

FAALİYETLERE BAŞLADI

ExxonMobil, başlangıçta planlanan 2025-2026 yerine 2024-25’te 40.000 kilometrekarelik alanda keşif sondajına başlamayı planlıyor. Şirket, Norveçli PGS firmasından özel bir sismik araştırma gemisi olan Sanco Swift’i kiraladı. Gemi, Kasım ayında Girit açıklarında iki boyutlu sismik veri toplamaya başladı ve bu erken keşif faaliyetini Şubat ayına kadar bitirmeyi planlıyor. Gerekirse üç boyutlu verilerin de toplanacağı belirtildi.

Her durumda verilerin değerlendirilmesi sonucu keşif sondajı yapılmaya değecek büyüklükte önemli gaz rezervlerinin bulunup bulunmadığına dair karar 2024’te alınacak.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası