Anomaly 6: Özel casus yazılımlarla küresel takip sistemi kurdular

Anomaly 6: Özel casus yazılımlarla küresel takip sistemi kurdular

Günümüz dünyasında en çok tartışılan konulardan birisi mahremiyet ve ne yazık ki özel hayatımız her geçen gün başka bir casus yazılımın ve arkasındaki güçlerin hedefi oluyor.

Geçtiğimiz günlerde istihbarat haber kaynaklarına ve internette özel olarak paylaşılan leaked ortamlara düşen belgeler arasında dikkat çeken bir şirket ve faaliyetleri öne çıktı.

Anomaly 6 isimli ABD merkezli bu şirketin bu kadar dikkat çekmesinin nedeni özel olarak ürettikleri casus yazılım ile başta akıllı telefonlar olmak üzere internete bağlanan her türlü cihazdan hassas verileri toplayıp pazarlaması olarak nitelendiriliyor. Üstelik bu şirketin potansiyel müşterileri arasında İngiliz Savunma Bakanlığı ve İngiliz İstihbarat Örgütü GCHQ’nun olması, olayı çok başka yerlere götürüyor.

Sızdırılan belgelerde Anomaly 6 isimli şirketin, geliştirdiği özel yazılımlar sayesinde casusluk yaptığı ve dünyanın dört bir yanındaki vatandaşların bilgilerini rızaları olmadan, mahremiyetlerini ihlal ederek topladığı ve yerel, ulusal her türlü hukuku nasıl çiğnediği açıkçe görülüyor.

İngiliz istihbarat örgütü GCHQ’nun, Anomaly 6 isimli bu casusluk firmasına ait yazılımı kullanarak dünya çapında milyonlarca insanın mobil cihazlarını izlediği ve hassas bilgileri ele geçirerek istihbarat faaliyetlerinde kullandığı ortaya çıktı.

Anomaly 6 isimli şirketi yakından analiz etmek için OSINT TURK olarak biraz araştırma yaptık ve şirketin resmi web sitesinde sade, tek sayfalık bir görüntünün bizleri karşıladığını gördük. Web sitesinde, şirketin adı, genel herkese açık bir e-poasta adresi dışında herhangi bir bilgi yer almıyor.

CASUS YAZILIM NASIL ÇALIŞIYOR?

Anomaly 6’nın ürettiği casus yazılımlar genellikle mobil kullanıcıları hedef alıyor. İnternete bağlanan cihaz sayısında açık ara en büyük kullanıcı kitlesi mobil kullanıcılar olduğunu düşünürsek, şirketin en büyük hedef olarak mobil kullanııcları seçmiş olmasına şaşırmıyoruz. Anomaly 6, insanların sıklıkla kullandığı popüler mobil uygulamaları yasadışı şekilde hackleyerek, içerisine kendi casus yazılımlarını yerleştiriyor ve böylelikle mobil cihazlardan fotoğraf, ses, video, konum bilgisi gibi oldukça kişisel ve kritik bilgileri kendi veritabanına aktarıyor. Böylelikle casus yazılımlı uygulamayı kullanan kişilerin tüm kritik bilgileri istihbari açıdan pazarlanıyor.

KERÇ KÖPRÜSÜNÜN BOMBALANMASININ PLANLANMASINA YARDIM ETTİLER

Ukrayna’daki savaşta açık şekilde Ukrayna’yı destekleyen İngiltere, Anomaly 6’nın casus yazılım faaliyetlerini aktif olarak kullanarak, sahaya canlı anlık istihbarat sağlayarak Ukrayna ordusunu ve gizli servisinin elinin güçlenmesini sağladı. Üstelik Kiev adına gizli bir terör ordusu kurdu ve Ukrayna gizli servisine verdiği bilgiler sayesinde Kerç Köprüsü bombalanmasının planlanmasında yardım ettiği ortaya çıktı.

RUS ASKERLERİN HAREKETLERİNİ ANLIK OLARAK İZLEMİŞ VE UKRAYNA İSTİHBARATINA GÖNDERMİŞLER

Britanya Savunma ve İstihbarat Teşkilatı (DIA)’nın, Rus askeri ve istihbarat personelinin hareketlerini hem grup hemde bireysel olarak an ve an gerçek zamanlı olarak Anomaly 6 casus yazılımları sayesinde izlediği ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, “Batılı devletler Ukrayna’ya istihbarat sağlıyor” demecinde bulunmuştu. Buradan anlıyoruz ki Putin, sızdırılan belgelerden ve casus yazılımlarla askerlerinin bilgilerinin ele geçirilmesinden haberdar.

DIA’nın casus yazılımlar sayesinde topladığı bilgiler, agresif şekilde sahada karşılık buluyor. Öyle ki Rus askerlerinin konumlarının grup yada bireysel olarak ele geçirilmesi, askeri personelin hayatının son bulmasıyla neticeleniyor. Ele geçirilen konum bilgilerine yönelik topçu birliği saldırıları ve suikastler düzenleniyor.

Sızdırılan dosyalar, Anomaly 6’nın kullandığı teknolojinin Ukrayna çatışmasında bireylere ve kritik altyapılara yönelik bir dizi hedefli operasyonda kullanıp, kullanılmadığı konusunda soru işaretlerini gündeme getiriyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası