Endonezya’da 7.6 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı!

Endonezya’da 7.6 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı!

Yerel bir yetkilinin Endonezya basınına aktardığı bilgilere göre Endonezya, Salı günü yerel saatle 03:00’ten hemen önce (TSİ Pazartesi saat 23:00) büyük bir depremle sallandı. Tehlike tsunamiyle devam etti.

Türkiye’de saatler Pazartesi gecesi saat 23:00 civarını gösterirken, Pasifik’teki Ateş Çemberi’nde yer alan Endonezya’da büyük bir deprem meydana geldi.

Hükümet, Endonezya’nın Tanimbar adalarını vuran 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık üç saat boyunca tsunami uyarısı yaptı, ancak görgü tanıklarının ifadelerine göre deniz seviyesinde önemli bir değişiklik kaydedilmedi.

Ülkenin jeofizik ajansı olan BMKG, yerel kaynaklarca 7.5 büyüklüğünde ölçülen güçlü depremin yer kabuğunun 130 km derinliğinde gerçekleştiğini söyledi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), başlangıçta depremin büyüklüğünü 7.7 olarak bildirdikten sonra, sonuçlarını 7.6 olarak düzeltti.

ABD Jeoloji Araştırması da bu depremi 7.6 büyüklüğünde olarak belirledi.

Endonezya afet kurumu BNPB yetkilileri, depremin bilançosunun boyutunu hala kontrol ediyor, ancak gelen ilk raporlar sadece binalarda hafif ve orta hasarlar olduğunu gösteriyor.

Endonezya merkezli başka bir haber sitesi olan Liputan6.com ise, ilk bilgilere göre Yamdena adasındaki Saumlaki kasabasındaki evlerin çok ağır hasar gördüğünü kaydetti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası