Küresel Sabah Özeti | 10 Ocak 2023, Salı

Küresel Sabah Özeti | 10 Ocak 2023, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

Brezilya polisi, Pazar günü başkent Brasília’da hükümet binalarına düzenlenen baskınla ilgili yaklaşık 1200 kişiyi tutukladı. Baskına uğrayan yerlerden biri olan Yüksek Mahkeme, isyanların arkasında olan eski cumhurbaşkanı olan Jair Bolsonaro’nun destekçilerinin çadır kamplarının dağıtılmasına karar verdi. Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Bolsonaro’yu kalabalığı “cesaretlendirmekle” suçladı ve polisi de çok yavaş hareket ettiği için kınadı. Şu anda ABD’de bulunan Bolsonaro, suçlamaları reddetti.Öte yandan dikkat çekici bir gelişme daha yaşandı. Bolsonaro, gelen en son bilgilere göre midesinden rahatsızlanarak Florida’da bir hastaneye kaldırıldı.


Çin, Tayvan çevresinde ikinci askeri tatbikatını bir aydan daha kısa bir süre içinde gerçekleştirdi. Tayvan hükümeti, adanın yakınından dört Çin savaş gemisi ve 57 savaş uçağının geçtiğini söyledi. Söz konusu uçakların yaklaşık yarısı, Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesini ihlal etti. Çin’in bu güç gösterisi, Alman politikacılardan oluşan bir delegasyonun Çin’in kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan’a ziyarete gelmesinin ardından yaşandı.


Ukrayna, Rusya’nın doğu Donbas bölgesindeki Soledar’a “güçlü bir saldırı” daha başlattığını açıkladı. Daha önce Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna kuvvetlerinin Soledar’dan sadece 20 km uzaklıktaki Bakhmut’ta “Rusların ilerleme girişimlerini püskürttüğünü” söylemişti. Bu arada İngiltere hükümetinin, Batılı bir ülke tarafından yapılan ilk bağış olarak; Ukrayna’ya NATO standartlarında tankları göndermeyi düşündüğü de gelen bilgiler arasında.


Endonezya, yerel saatle sabaha karşı 3’te okyanusta meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki büyük depremle sarsıldı. Hükümet 3 saat boyunca tsunami uyarısı yayınladı. Binalarda ağır hasarlar olduğu bildiriliyor. Yetkililer hala olay yerinde depremin olası mal ve can kayıplarını inceliyor.


Yeni bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, ozon tabakasındaki hasar 2040 yılına kadar dünyanın büyük bir bölümünde düzelecek. 1980’lerde keşfedilen ve kloroflorokarbonlar gibi kirleticilerin neden olduğu saptanan gezegenimizin kalkanındaki delik, hepimizi artan güneş radyasyonuna maruz bırakmıştı. Ancak tüm hükümetler 1987’de ozon tabakasını incelten kimyasalların çoğunu yasaklamayı kabul ettikten sonra, ozon katmanı şimdi düzelmek üzere.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası