2023’ün en güçlü orduları!

2023’ün en güçlü orduları!

2023 yılının en güçlü orduları açıklandı. Listede 145 ülke bulunuyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en güçlü ordular merak konusu.

EN GÜÇLÜ ORDULAR

Askeri kuvvetlerin sıralamasında uzmanlaşmış ABD askeri web sitesi Global Firepower (GFP), 2023 yılı için oluşturduğu sıralamayı yayınladı. Lisete 145 ülke var.

GFP, her ülkeyi ayrı ayrı ve gruplar halinde değerlendiriyor ve güç endeksi puanları oluşturmak için dahili bir formülle işliyor.

İLK 10’DA HANGİ ÜLKELER VAR?

Listede ilk üç sırayı ABD, Rusya ve Çin alırken ilk on ülke şu şekilde sıralanmakta:

1- ABD
2- Rusya
3- Çin
4- Hindistan
5- İngiltere
6- Güney Kore
7- Pakistan
8- Japonya
9- Fransa
10- İtalya

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

Türkiye listede 11. sırada yer alıyor.

Türkiye’nin yakın zamanda savunma sanayi antlaşmaları imzaladığı Endonezya listede 13. sırada yer alırken dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan 57. sırada bulunmakta. Türkiye’nin desteklediği müttefiki Libya ise 80. sıraya yerleşmiş durumda.

Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna, listede 15. sırada yer alıyor. Son zamanlara iç karışıklıklarla çalkalanan İran 17. sırada bulunuyor. Son yıllarda Ege Denizi ve Akdeniz’de Türkiye ile gittikçe artan gerginlikler yaşayan Yunanistan 30. sıraya yerleştirilmiş durumdayken NATO’ya katılım sürecinde bulunan İsveç 37. ve Finlandiya da 51. sırada.

Yıllardır iç savaş ile çalkalanan Suriye 60. sıradayken, 2. Karabağ Savaşı’nın yenilgisini halen atlatamayan Ermenistan ise 94. sırada yer alıyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası