Aliyev: “Fransa’nın rahatsızlığının sebebi planlarını bozmamızdır.”

Aliyev: “Fransa’nın rahatsızlığının sebebi planlarını bozmamızdır.”

Fransa’nın Ermenistan yanlısı tutum izleyerek Azerbaycan’ı sıklıkla suçluyor. Bu durum Azerbaycan-Fransa ilişkilerinde gerginlikler oluşturuyor.

İlham Aliyev, Fransa ile olan ilişkileri değerlendirdi.

FRANSA RAHATSIZ OLDU

Çarşamba günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile yapılan bir söyleşide İlham Aliyev, Fransa’nın tutumunu değerlendirdi.

“Savaştaki zaferimiz, Fransa’daki pek çok kişide büyük rahatsızlık yarattı. Geçmişe baktığımızda, başta Fransa olmak üzere Minsk Grubu’nun meseleyi çözüme kavuşturmamak için her yolu denediğini görüyor ve bir kez daha emin oluyoruz. Biz buna katlanmadık, inanıyorum ki Fransa’nın bu kadar Azerbaycan karşıtı tutumunun temel nedeni, onların planlarını tamamen boşa çıkarmamız ve onların, himaye ettikleri Ermenistan’ı kurtaramamalarıdır.””

Devlet başkanı, mevcut durumun Fransız hükümetinin seçimi olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Umarım gelecekte Fransa’da Azerbaycan ile ilişkilere değer verecek bir hükümet kurulur, çünkü politikamızda onlarla her zaman sadece dostane niyetle işbirliği yaptık” dedi.

FRANSA OLMADAN YAŞAYABİLİRİZ

“Geçenlerde kapalı toplantılardan birinde Fransa bizsiz yaşayabilir dedim, biz de Fransa olmadan yaşayabiliriz. Bunu ne onlar hissedecek ne de biz hissedeceğiz. Ama bu onların yolu, bu onların seçimi, yine onlara karşı bir şey yapmadık. Sadece savaş sırasında cevap verdik. Savaş sırasında gerçekleşen en üst düzeyde temaslardan bahsetmek istemiyorum, bu kapalı konuşmalar sırasında oldu. Ancak savaş sırasında, dedikleri gibi, çok gergin bir ilişki geliştirdik. Savaş sırasında Fransa açıkça bizi suçladı, bize iftira attı. Şimdi onlardan bir özür talep ediyorum.” dedi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası