Batılı istihbarat ajansları Kripto Para sayesinde Hizbullah’ı gözetliyor mu?

Batılı istihbarat ajansları Kripto Para sayesinde Hizbullah’ı gözetliyor mu?

Lübnan’ın iç karmaşası, mali kriz, batılı devletlerin yaptırımları ve casusluk tehditi…
Yaptırımları ve mali krizi çözmek için Kripto Para birimlerine dönmek zorunda kalan Hizbullah’ı batılı istihbarat örgütleri gözetliyor mu?

Bu hikayede okuyacağınız bilgiler daha önce sizlere “Anamoly 6 Dosyası : Özel Casusluk Şebekesi “ yazısında bahsettiğim şirketin faaliyetlerinin bir kısmını içermektedir.
Sızdırılan belgelerin incelenmesinden anladığımız üzere standart para dolaşım sisteminden çok daha güvenli bir altyapıya sahip olan kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin tam olarak izlenip izlenmediği konusu esrarını korumaktadır. Batılı devletlerin istihbarat örgütleriyle içli dışlı ve onlara hizmet eden bir yapıda olan şirket Anamoly 6’nın özel kripto para takip sisteminin tam olarak çalışıp çalışmadığı da net değildir. Yine ayrıca batılı devletlerin yaptırımlarını ve mali krizi aşmak için kripto para birimleriyle alım, satım işlemleri yaptığı iddia edilen Hizbullah’a ait kripto para cüzdan hareketlerinin tespit edilip edilmediği konusuda hiç bir zaman netlik kazanmamıştır.

Lübnan’da uzun zamandır devam eden kargaşa ülkenin başkenti ve ekonomik olarak can damarı olan Beyrut’u neredeyse bitirme noktasına getirdi. İnsanların büyük bir kısmı iş yerlerini kapattı, var olan işlerinden ayrıldı ve ülkeyi terk etti. Geride kalanlarsa iç kargaşa, batılı devletlerin yaptırımları ve yine batılı istihbarat örgütlerinin casusluk faaliyetleri kapsamında yaşamaya çalışıyor. Ekonomik olarak herhangi bir şekilde dışarıyla teması olmayan Lübnan halkının direniş hareketinin öncüsü bildiğiniz üzere Hizbullah. Hizbullah uzun yıllardır başta Amerika olmak üzere pek çok batılı istihbarat örgütünün takibi altında. Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Anomaly 6 şirketinin faaliyetleri arasında Lübnan’da yaşayan herkesi izlemek ve para trafiğini takip etmek olduğuda ortaya çıktı. Batılı istihbarat örgütleri ise daha çok Hizbullah üyelerinin kripto para ağlarıyla yaptığı işlemleri takip etmek için şirketin yazılımlarını kullandığı düşünülüyor. Ancak bu durum sıradan Lübnan vatandaşlarının da suçsuz yere takip edilmesinin önüne geçemiyor.

YAPTIMLARI ANLAMAK

Başta Amerika olmak üzere pek çok ülke Lübnan’a büyük ekonomik yaptırımları hayata geçirdi. Bu yaptırımlar nedeniyle Hizbullah’ın ithalat ve ihracat yasaklarını aşmak için altyapısı gizlilik ve güvenlik üzerine inşa edilmiş olan kripto para ekosistemini kullandığı düşünülüyor. CIA 2021 Mayıs ayında “Kripto Para ağlarına yönelik bir çalışma yürüttüklerini, ağı kullanan yasa dışı örgütleri izlemek için büyük çaba sarfettiklerini” dile getirmişlerdi. Buradan yola çıkarak yasa dışı her türlü dinleme ve gözetleme faaliyeti yürüten Anomaly 6’nın Hizbullah’ın para trafiğini gözetlemek için kripto para cüzdanlarını takip edip etmediği kafalarda soru işareti yaratıyor.

“HİZBULLAH’IN KRİPTO CÜZDANI”

Sızdırılan belgeler arasında yer alan casus yazılımın satış sunum için hazırlanmış bir belgede, yazılımın özel bir algoritmayla tasarlandığı ve yapay zeka kullanarak hedefler üzerinde operasyonel bilgileri toplayıp, kolere edebildiği görünüyor. Satış sunumunda örnek bir vaka incelemesi olarak “Hizbullah’ın Kripto Cüzdanı” başlıklı bir bölüm yer alıyor.

Belgeyi ve bölümü detaylı olarak incelediğimizde, Anomaly 6 casus yazılımının kripto para cüzdanlarının ip adreslerini, kripto transferlerini, cihaz özelliklerini, cihaz konumlarını kayıt ettiği ve bunları birleştirerek kripto para ağını kullanan kişilerin kim olduğunu tespit ettikleri iddia ediliyor. Yazılımın kullandığı tekniklerin arasında haritalama yani Map yöntemi öne çıkıyor. Kripto para transferi yaptığı tespit edilen tüm cihazlar (Mobil yada iOT cihazlar olabilir), bir haritada eşleştiriliyor ve konumsal bilgileri tespit edilerek etiketleniyor. Böylece Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşayan ve kripto para faaliyetleri yapan herkesin konumu haritaya yansıtılmış oluyor. Bu durum aslında Hizbullah ile hiç alakası olmayan ama kripto para ağlarında alım satım yapan Lübnanlılarında haritaya yerleşmesine ve istihbarat örgütleri tarafından takip edilmesine neden oluyor. İşin bir de tabii ki bu yönü söz konusu fakat zaten etik olmayan ve yasadışı faaliyet yürüten örgütlerin bu durumu çok da önemsediklerini düşünmüyorum.

LÜBNAN İÇİN ÇIKIŞ YOLU KRİPTO MU?

Washington, çeşitli ekonomik yaptırımlarla agresif şekilde kısıtladıkları ülkeleri veya iş insanlarını cezalandırmak konusunda son yıllarda oldukça sert tedbirler alıyor. Örneğin, Ekim 2020’de Kolombiyalı iş adamı Alex Saab, yaptırım uygulanan Venezuela hükümetine yiyecek satmaktan şu anda bir ABD mahkemesinde yargılanmakta.

ABD hükümeti, Hizbullah’ı bir terör örgütü olarak gördüğünden ve Lübnan’a da yaptırım uyguladığından, kripto para birimleri aracılığıyla Lübnan’a yada Hizbullah’a yardım eden, para gönderen veya alan herkesin otomatik olarak yaptırımlara tabii olacağını düşünebiliriz. Ülkenin ekonomik olarakta başkenti olan Beyrut’Ta uzun zamandır mali olarak durumlar kötüye gitmekte. Öyle ki Lübnan Poundın değeri ABD doları karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında başı çekiyor. Durum böyle olunca halk eski usul değiş, tokuş yöntemlerini ve Kripto para alım, satım yöntemlerine yöneliyor. Batılı bazı medya kuruluşları ise, Lübnan’daki bu yasaklar adete finansal devrim yarattı, Lübnan’da herkes kripto para ile alışveriş yapıyor şeklinde haberler yaptı.

Öte yandan Hizbullah’ın kripto para ağlarını kullanarak terörist faaliyetler yürüttüğüne dair hiç bir kanıt yok. Yine de ABD, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin küresel çapta terör operasyonlarının finansmanında ve desteklenmesinde kullanıldığını iddia ediyor.

YANLIŞ İSTİHBARAT YADA KRİPTO PARA SİSTEMİNE GÜVENSİZLİK OLUŞTURMAK OLABİLİR Mİ?

Anomaly 6 her ne kadar ürettikleri casus yazılımın çok hassas şekilde çalıştığını iddia etse de yine sızdırılan belgelerden ve gerçekleşen gerçek olaylardan anladığımız kadarıyla, yazılım yanlış verileri yanlış kişilerle eşleştirip, masum insanlarıda suçlu olarak gösterebiliyor. Anomaly 6’nın topladığı verilerde Kuzey Kore’ye birden fazla seyahat ettiği iddia edilen bir kişinin aslında hiç Kuzey Kore’ye gitmediği ortaya çıkmıştı. Yani istihbarat olarak her zaman yüzde yüz gerçek verilerin elde edilmesi sanki mümkün değil gibi.

Ayrıca ya bu durum batılı istihbarat örgütlerinin kripto para kullanımını caydırmak ve aslında bakın orası da güvensiz algısı yaratmak için kullandığı psikolojik bir operasyon olabilir mi?

Saygılarımla.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası