İran, eski bakan yardımcısına idam cezası verdi!

İran, eski bakan yardımcısına idam cezası verdi!

İran, İngiltere Uyruklu Eski Bakan Yardımcısına Casusluktan İdam Cezası Verdi!

İran devlet medyasının Çarşamba günü bildirdiği habere göre, İran’ın İngiliz çifte vatandaşlığına sahip eski savunma bakan yardımcısını İngiltere’ye casusluk yapmakla suçlayarak idam cezasına mahkum oldu.

İngiltere, Alireza Akbari’ye verilen idam cezasını siyasi amaçlı olarak nitelendirdi ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Akbari, şu anda İran’ın Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi sekterei olan 1997 ve 2005 yılları arasında İran Savunma Bakanı olarak görev yapan Ali Shamkhani’nin yakın bir dostu ve görev arkadaşıydı.

İRAN İSTİHBARATI AÇIKLAMA YAPTI

İran İstihbarat Birimleri, Akbari için “İran’ın bazı çok hassas bilgilerini ele geçirebilecek merkezlere erişimi vardı. Bu yetkisini kullanarak hassas ve gizli bilgileri düşman ülkelere ulaştırdı, Akbari İngiliz casusu” dedi.

İran medyasında oldukça önemli bir yere sahip olan haber ajansı Noursnews’in haberine göre Akbari’ye ölüm cezasını İran Yüksek Mahkemesi onayladı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası