Küresel Sabah Özeti | 11 Ocak 2023, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 11 Ocak 2023, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

Brezilya Yüksek Mahkemesinde bir yargıç, Jair Bolsonaro taraftarlarının 8 Ocak’ta hükümet binalarına baskın düzenlediği başkent Brasília’da iki üst düzey polis şefinin tutuklanmasına karar verdi. Söz konusu karar, yeni hükümetin yetkililerinin, şehirdeki polisin şiddetli protestolara geç müdahale etmesini soruşturmasıyla verildi. Başkan Luiz Inácio Lula da Silva, daha önce Brasília polisini ve istihbaratını protestocularla “açıkça göz yummakla” suçlamıştı.


Ülkenin maliye bakanlığına göre, Rusya’nın bütçe açığı 2022’de 3,3 trilyon ruble (47 milyar $) ile rekor seviyeye yükseldi. Ülke, Ukrayna’yı işgalinin maliyetlerini gaz ve petrol gelirleriyle dengeleyerek yılın büyük bir bölümünde bütçe fazlasını korudu. Ancak Rusya’nın enerji ithalatına yönelik Avrupa’nın ambargoları ve G7’nin petrol fiyatına koyduğu üst sınır, durumu değiştirdi.


AB ve NATO, Rusya ve Çin’den gelen “güvenlik tehditlerine” karşı iş birliğini sıkılaştırmak için 2018’den bu yana ilk kez ortak bir deklarasyon imzaladı. Anlaşma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana iki örgüt arasında kurulan görece güçlü bağları resmi olarak belgeliyor.


Ukraynalı askerler önümüzdeki hafta Patriot hava savunma füze sistemi üzerinde eğitim almak için Amerika’ya gidecek. Savunma bakanlığından bir sözcü, 90-100 askerin Oklahoma’daki Fort Sill’de “birkaç ay” eğitim alacağını söyledi. Ukrayna aylardır gelişmiş Patriot uçaksavar füzelerini almaya çalışıyor..


Trump Organization’ın eski mali işler müdürü, New York’ta vergi kaçakçılığı yapmaktan beş ay hapis cezasına çarptırıldı. Allen Weisselberg, Aralık ayındaki vergi kaçakçılığı davasında Donald Trump’ın emlak işine karşı ifade vermesi karşılığında ceza indirimi almayı kabul etmişti. Şimdi muhtemelen tehlikeli bir hapishane olan Rikers Adası’na gönderilecek.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası