Tayvan semalarında kartal ve ejder! ABD ve Çin’in Tayvan savaşı simülasyonu

Tayvan semalarında kartal ve ejder! ABD ve Çin’in Tayvan savaşı simülasyonu

Bir düşünce kuruluşunun gerçekleştirdiği olası Tayvan’ın Çin tarafından işgali simülasyonunun sonuçları açıklandı. Savaş oldukça kanlı geçecek.

Çin’in Tayvan politikası dünyada gerginlik yaratıyor. Artık savaş simülasyonları hazırlanmaya başlandı.

ABD VE ÇİN, TAYVAN İÇİN SAVAŞTIRILDI

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Merkezi (CSIS) tarafından yapılan çalışmalara göre olası bir Çin-Tayvan savaşı test edildi.

Savaş oyunları ile gerçekleştirilen simülasyonlar, beş senaryo üzerinden ilerletilerek 24 kez tekrarlandı.

Programa liderlik eden Mark F. Cancian, Çin’in Tayvan’a yapacağı askeri bir harekata ABD’nin müdahale olmasının kaçınılmaz olmasa da imkansız olmadığını söyledi.

BEŞ SENARYO OLUŞTURULDU

Simülasyonlar, 2026 yılında Çin’in, Tayvan’ı işgal için geniş çaplı bir harekata başladığı varsayımı üzerine kuruldu.

Standart, iyimser, kötümser, “Tayvan yalnız savaşıyor” ve felaket senaryoları sahada uygulandı.

Senaryolarda Japonya’nın savaşa girip girmemesi, Çin’in savunma ve saldırı kapasiteleri, Tayvan’ın savunma kapasiteleri ve ABD birliklerinin bölgelere konuşlanma zamanları gibi çeşitli koşullar değerlendirildi.

SAVAŞIN BEDELİ

Standart, iyimser ve kötümser senaryoların hiçbirinde Çin, Tayvan ve ABD güçlerine karşı mutlak galip gelmeyi başaramadı. Felaket senaryosu, Çin’in galip geldiği olasılığı gözlemlemek için yaratılarak koşulları Çin lehine çevirdi. Yalnızca “Tayvan yalnız savaşıyor” senaryosunda Çin, olağan koşullarda Tayvan’ı işgal etmeyi başardı.

Japonya’nın savaşa girip girmemesi, senaryolarda kritik bir önem arz ederken ABD’nin Japon üslerini kullanması sebebiyle Çin büyük oranda Japon üslerini vurarak Japonya’yı savaşa çekmek zorunda kaldı.

Senaryolar genelde iki taraf için de büyük kayıplar içerdi. ABD çoğunlukla yüzlerce savaş uçağı, iki uçak gemisi ve iki düzine başka gemi kaybetti. Guam üssü yok oldu. Tayvan ekonomisi de ağır hasar aldı.

Öte yandan Çin’in kayıpları da büyük oldu. 100 savaş gemisinin batışı, on binlerce askerin öldürülmesi, yaralanması veya ele geçirilmesi ve Çin Komünist Partisi’nin iktidarının sallanması bu kayıpların arasında.

Mutlak bir zaferin kazanılmadığı çoğu senaryoda, çatışmalar bir yıpratma savaşına dönüşerek gergin bir barışla sona erdi.

CSIS, bu sonuçlara göre ABD, Japonya ve Tayvan’ın ne gibi hazırlıklar yapması gerektiğine dair bir rapor sundu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir