Küresel Sabah Özeti | 12 Ocak 2023, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 12 Ocak 2023, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, dün verdiği bir demeçte Ermeni diasporasını ve Fransa’nın tutumunu değerlendirdi. Aliyev, açıklamasındda “İnanıyorum ki Fransa’nın bu kadar Azerbaycan karşıtı tutumunun temel nedeni, onların planlarını tamamen boşa çıkarmamız ve onların, himaye ettikleri Ermenistan’ı kurtaramamalarıdır.” ifadelerini kullandı.


Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Ukrayna işgaline liderlik etmesi için Komutan Valery Gerasimov’u atadı. Gerasimov, “General Armageddon” lakabıyla tanınıyor. Makamında sadece üç ay görev yapan ve şu anda yardımcısı olan Sergei Surovikin’in, Gerasimov’un yerini alması bekleniyor. Bunların dışında, Rusya merkezli bir paralı asker şirketi olan Wagner Group’un yanlış bilgi vererek ele geçirdiğini iddia ettiği Doğu Ukrayna’daki bir kasaba olan Soledar’da çatışmalar hala devam ediyor. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna her iki taraftan 40’tan fazla savaş esirini takas etmeyi kabul etti.


İngiltere Dışişleri Bakanı, İran’dan MI6 için casusluk yapmaktan suçlu bulunan İngiliz ve İran pasaportlu bir adamın idam kararını durdurmasını talep etti. Alireza Akbari, yaklaşık yirmi yıl önce İran’ın savunma bakan yardımcısı olarak görev yaptı, ardından İngiltere’ye yerleşti ve orada vatandaşlık aldı. Ailesi, en başta yasal süreci bozma korkusuyla içinde bulunduğu kötü durumu duyurmaktan kaçındı, ancak şimdi infazının yakın göründüğünü söylüyor.


ABD siber saldırıların hedefi olmuş olabilir. Federal Havacılık İdaresi’nin bilgisayar sistemlerindeki bir arıza nedeniyle kalkışları iptal etmesinden saatler sonra Amerika’da iç hat uçuşları kademeli olarak yeniden başlıyor. Yetkililer, pilotları potansiyel tehlikelere karşı uyaran “Hava Görevleri Bildirimi” sisteminin doğu şekilde çalışmadığını söyledi. Federal Havacılık İdaresi, sorunun nedenini hala araştırdığını iddia etti.


Afganistan’ın başkenti Kabil’de dışişleri bakanlığı önünde düzenlenen bombalı intihar saldırısında en az beş kişi hayatını kaybetti. Taliban yatkilileri ölü sayısını 20 olarak bildirdi. Saldırganın bazı yabancı büyükelçiliklerin yakınında bulunan bir binaya girmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu detayı bildirildi.


Amerikalı bir kongre üyesi ve fabrikatör olan George Santos, New York bölgesindeki Cumhuriyetçi yetkililerden istifa etmesi yönündeki çağrıları reddetti. Kasım ayında Temsilciler Meclisi’ne seçilen Santos, özgeçmişinin çoğunun sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından mali durumu, geçmişi ve kampanya harcamalarıyla ilgili soruşturmalarla karşı karşıya kaldı. Washington’daki Cumhuriyetçi liderler büyük ölçüde sessizliğini koruyor.


Mısır poundu, ülkenin on ay içinde üçüncü kez para birimini devalüe etmesiyle dolar karşısında rekor bir düşüş yaşadı. Ekim ayında IMF’den gelen 3 milyar dolarlık kurtarma paketi karşılığında Mısır, poundun değerini desteklemek için döviz rezervlerini kullanmayı bırakmayı kabul etti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yabancı yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmasına yol açarak Mısır para birimi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası