Royal Mail siber saldırıya uğradı! 500 binden fazla ürün depoda mahsur kaldı!

Royal Mail siber saldırıya uğradı! 500 binden fazla ürün depoda mahsur kaldı!

İngiltere’nin en büyük posta dağıtım şirketi Royal Mail, siber saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında ortalık karıştı. 500.000 ‘den fazla ürün Royal Mail’in dağıtım depolarında mahsur kaldı.

Şirket, “Sorunu çözmek için titizlikle çalışıyoruz, posta dağıtım sistemini en kısa sürede aktif hale getireceğiz” dedi.

1516 yılında Kraliyet Ailesinin bütçesiyle kurulan ve Dünya’nın ilk posta dağıtım sistemlerinden birisi olan Royal Mail’in başı şu sıralar hackerlerle dertte. Posta dağıtım sistemini düzenleyen ana server’a yapılan siber saldırı, sistemin durmasıan neden oldu. Hangi ürünün, hangi posta ile eşleştiğini ve nereye gideceğini belirleyen bu sistemin durması nedeniyle Royal Mail, İngiltere dışına hizmet veremez hale geldi.

Royal Mail, “Sorun İngiltere dışına çıkacak posta ve ürünlerde. İç hizmet ağımızda sorun yok” açıklamalarında bulundu.

Olayın etkisi İngiltere için oldukça kritik değerlendirildi ve olaya GCHQ (Birleşik Krallık Siber İstihbarat Merkezi) ‘nun alt birimlerinden birisi olan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi dahil oldu. Siber polislerinde araştırması devam ediyor olayla ilgili.

Şirket 2013 yılında da benzer bir siber saldırıya uğramış fakat sistem durmamış, posta dağıtım sisteminde aksaklık bu seviyeye gelmemişti.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası