ABD’den Sırbistan’a çağrı: Rusya’yı cezalandırın!

ABD’den Sırbistan’a çağrı: Rusya’yı cezalandırın!

ABD’li bir yetkili, Kosova’daki durumla ilgili açıklama yaptı. Buna göre ilerleme kaydedilmesi için Sırbistan’ın Kosova dışında da yapması gerekenler var.

Sırbistan ile Kosova arasındaki kriz henüz yakın zamanda aşılmıştı.

SIRBİSTAN YAPTIRIMLARA KATILMALI

Üst düzey bir ABD’li yetkili Perşembe günü Sırbistan’ı “süreçte ilerlemek istiyorsa” Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı danışmanı Derek Chollet Belgrad’da üst düzey Sırp yetkililerle yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, “Belgrad’daki liderlerin görüşlerine saygı duyuyoruz, ancak pratik nedenlerle Sırbistan’ın yaptırımlardan uzak durduğu sürece ilerleyemeyeceğine inanıyoruz.” dedi

Sırbistan’ın BM’de Rus işgaline karşı oy kullanmış olmasının önemli olduğunu belirten Chollet, Belgrad’ı “daha fazla desteğe ihtiyacı olan Ukrayna’nın yanında daha da fazla olmaya” ve aynı zamanda “Rusya’nın davranışını cezalandırmaya” çağırdı.

Chollet, Sırbistan ile Kosova arasında sorunlara 2023’te uzlaşmaya varılabileceğini ve bu yolun Avrupa Birliği himayesinde gerçekleşecek diyaloglardan geçtiğini de söyledi.

KOSOVA’NIN DA SORUMLULUKLARI VAR

“Kosova meselesi çözülmedi ve birkaç hafta önce görüldüğü gibi krizler çıkma ihtimali var. Böyle şeyler görmek istemiyoruz.” Chollet, Kosova Sırplarının Priştine’den talep ettikleri Sırp çoğunluklu belediyelerden oluşan bir Sırp Belediyeler Birliği (ZSO)’nin kurulmasının da “atılması gereken kritik bir adım” olduğunu vurguladı.”

Kosovalı liderlerle yaptığı görüşmeler sonrasında Chollet, “uluslararası bir yükümlülük” olduğu için Kosova’nın ZSO da dahil olmak üzere tüm yükümlülükleri yerine getirmesinin beklendiğini söyledi. ABD’nin Priştine ile güçlü bağlarını sürdürdüğünü ve ülkesinin “egemen, bağımsız, müreffeh ve çok etnikli” bir Kosova ve “Avrupa-Atlantik ve Avrupa yapılarına tam entegrasyon” vizyonunu paylaştığını da sözlerine ekledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası