Avrupa teyakkuzda: Şimdi de Norveç silahlanıyor

Avrupa teyakkuzda: Şimdi de Norveç silahlanıyor

Rusya’dan korkan komşuları silahlanmaya devam ediyor. En son olarak Norveç de şimdiye kadarki en büyük siparişini verdiğini açıkladı.

Ukrayna’da devam eden savaşın sonucu olarak başlayan silahlanma yarışına Norveç de katıldı.

ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK SÖZLEŞME

Rusya ile sınırı olan ve aynı zamanda bir NATO üyesi olan Norveç, Cuma günü yaptığı açıklamada, mühimmat stoklarını artırmak için 2,6 milyar kron (263 milyon $) değerinde top mermisi siparişi vereceğini söyledi.

Savunma bakanlığı, ulusal mühimmat üreticisi Nammo ile bu “şimdiye kadarki en büyük sözleşme” sonucunda üretim kapasitesini artıracak bir anlaşma imzaladı.

Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram gazetecilere verdiği demeçte, “Yeni bir jeopolitik durum var, Avrupa’da bir savaş var ve hazırlık seviyesi yükseltildi.” dedi

“Bu, mühimmat da dahil olmak üzere daha fazla askeri malzemeye ihtiyaç doğruyor. Norveç ve diğer ülkelerin kendi stoklarını artırmaları gerekiyor, çünkü Ukrayna’nın askeri malzemeye büyük ihtiyacı var.” diye ekledi.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTACAK

Cuma günü açıklanan sipariş, yakın zamanda Nammo tarafından geliştirilen, açıklanmayan sayıda uzun menzilli topçu mermisini kapsıyor.

Nammo’nun genel müdürü Morten Brandtzaeg, “Bu, üretim kapasitemizi artırmamızı mümkün kılıyor ve yeterli görünürlük sağlıyor. Böylece gelecekteki teslimatları garanti edebilmemiz için tedarikçilerimize sipariş verebileceğiz.” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir