Cennette cehennem rüzgarı: İsveç, organize suça teslim oldu

Cennette cehennem rüzgarı: İsveç, organize suça teslim oldu

Türkiye’nin NATO’ya girişini engellediği İsveç’in bugünlerde tek sorunu bu değil. Ülke içinde suç oranı çok yükselmiş durumda.

Gelişmiş insan hakları ve özgürlükleriyle övünen İsveç zorlu günlerden geçiyor.

İSVEÇ SUÇ CENNETİNE DÖNÜŞÜYOR

İsveç’in iç güvenlik krizinin tırmanması, Kristersson için tam da hükümeti altı aylık AB Konseyi başkanlığına başlarken ve gözünü uluslararası sorunlara çevirmeye hazırlanırken, bir sınav oluşturuyor.

İsveç’in Eylül ayında büyük ölçüde çete bağlantılı suçlarla mücadele etme taahhüdüyle seçilen yeni hükümeti için, Noel ve Yeni Yıl’da akan kandaki ani artış, seçmenler nezdinde güvenilirliğine yönelik bir tehdit oluşturuyor. Çete suçları, geçen yılki seçim kampanyasının belirleyici konusuydu ve yeni Başbakan Ulf Kristersson’ın şiddetle mücadele etme taahhüdü, muhtemelen onun azınlık merkez sağ hükümetini parlamentoda destekleyen aşırı sağcı İsveç Demokratları’na (SD) en sıkı şekilde bağlayan politika alanıydı.

Yalnızca Stockholm şehrinde, 2022’de 126 silahlı saldırı kaydedildi ve 28’i ölümle sonuçlandı. Ayrıca 23 ölümün yaşandığı 2021 yılında 25 patlayıcılı saldırı gerçeklemişken bu sayı 2022’de 31’e yükseldi. Ülke genelinde ise İsveç 388 silahlı saldırı gördü ve 61 kişi öldü. Geçen yıl 90’a yakın bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı bir önceki yıla göre üçte bir oranında arttı.

YENİ POLİTİKALAR ÖNERİLDİ

Kristersson, diğer şeylerin yanı sıra bir “paradigma değişikliği” gerçekleştirme sözü vererek çete üyelerini sokaklardan uzaklaştırmak ve yeni suçluları caydırmak için daha uzun hapis cezalarını içeren yeni bir ceza hukuku vaat etti. Henüz onun hükümeti genç olsa da, şu ana dek bir gelişme kaydedilmedi.

20 Aralık’ta, üç iktidar partisinin başkanları ve aşırı sağ İsveç Demokratları lideri Jimmie Åkesson, şiddetin gidişatını değiştirmek için bir dizi politika değişikliği önerdi. Bu arada hükümet çete karşıtı gündeminden bahsederek bunu “organize suça karşı İsveç tarihindeki en büyük saldırı” olarak nitelendiriyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası