CIA başkanından Libya’ya sürpriz ziyaret!

CIA başkanından Libya’ya sürpriz ziyaret!

Libya hükümeti CIA başkanı William Burns’ün Libya’yı ziyaret ederek Başbakan Abdulhamid el-Dbeibah ile Trablus’ta görüştüğünü söyledi.

Ziyarete dair bilgilendirme notu ve fotoğraflar Libya başbakanının resmi Facebook sayfasından paylaşırken, CIA tarafında yani ABD tarafında ise sessizlik hakim.

Bu tip ziyaretleri kendi sayfalarından yada resmi olarak herhangi bir yayın organından paylaşmayan CIA, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Libya’da 2011 yılında başlayan iç savaş, 2014’de ülkenin Batı ve Doğu olarak ayrılmasıyla devam etti. 2019’da Hafter Trablusu ele geçirmiş, 2021 yılında ise Dbeibah hükümeti arkasına BM ‘nin desteğiyle iktidara gelmişti.

Dbeibah’ın hükümeti, Libya’nın doğusunda faaliyet gösteren gruplar tarafından tanınmıyor. Bu durum Libya için yeni bir iç karışıklı göstergesi olarak düşünülürken, CIA başkanının ziyareti dikkatleri yeniden ülkeye çevirdi.

ABD ülkede Rusya’nın aktif olarak üstlendiği rollerden endişe duymuş ve iç karışıklık nedeniyle OPEC üyesi ülkenin iktidarsızlaştırıldığını söylemişti. Bu durum küresel enerji arzında dengeleri bozarak, akaryakıt fiyatlarının yükselmesine neden olmakta. Yine ABD’ye göre ülkenin yönetiminde ve petrol sahalarında İslami gruplar söz sahibi olmak istemekte.

BM’nin 2021 yılında yayınladığı rapora göre; Moskova yönetimi aralarında Rusya’nın özel paralı askerleri olarak bilinen Wagner askerlerininde yer aldığı 1200’e yakın askeri Libya’ya konuşlandırdı. Bu durum ülkenin iktidarsızlaşmasında en büyük etkenelerden birisi olarak görülüyor.

CIA BAŞKANININ ANİ ZİYARETİNİN ARKASINDA DAEŞ Mİ VAR?

ABD, bölgeye en üst düzey temasta bulundu. Bu durum şu anlama geliyor ki; şu ana kadar ihmal ettiklerini, geri planda kaldıklarını düşündükleri Libya’ya bundan sonra yakın markaj uygulayacaklar. Ayrıca asıl ana neden Afrika’nın büyük bir bölümünde yükselişe geçen DAEŞ olabilir. DAEŞ Libya’da kendisine yer edinmek için özellikle ülkenin doğu tarafındaki grupları kullanıyor.

Libya önümüzdeki süreçte çokta parlak olmayan bir yola girmiş gibi görünüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası