Küresel Sabah Özeti | 13 Ocak 2023, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 13 Ocak 2023, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

İngiltere’nin en büyük posta dağıtım şirketi Royal Mail, siber saldırıya uğradı. Saldırı sonrasında ülkede işler karıştı. 500.000 ‘den fazla ürün, posta ve mektup Royal Mail’in dağıtım depolarında mahsur kalmış durumda. Saldırının arkasında Rus hackerların olabileceği düşünülüyor.


ABD Başkanı Joe Biden’ın bir düşünce kuruluşunda ve Delaware’deki evinin garajında iki yığın halinde gizli döküman bulundu. ABD mahkemesi, Joe Biden’ın Obama yönetimi sırasında başkan yardımcısı olarak görev yaptığı süreye ait gizli belgelerin “nasıl” kendi özel mülkiyetinde kaldığını araştırması için özel bir savcı görevlendirdi. Kongredeki Cumhuriyetçiler, skandalı Trump’ın benzer davasında Biden’a karşı kullanabilmek için, kendi soruşturmalarını yapacaklarını söyledi.


Arjantin’de ekonomik veriler alarm veriyor. Ülkede Aralık ayında yıllık enflasyon oranı son otuz yılın en yüksek seviyesi olan %95’e ulaştı. Fiyatlar sadece bir önceki aya göre %5,1 arttı. Geçen yıl sadece Zimbabwe, Lübnan, Venezuela, Suriye ve Sudan Arjantin’den daha yüksek enflasyona maruz kaldı. Bu ülkelerdeki enflasyon oranlarının hepsi üç haneli rakamlarda. Daha önce, 1989’da, Arjantin ciddi bir hiperenflasyon dönemine girmiş ve fiyatlar %3.000’den fazla artmıştı.


Rusya, Nisan ayında, Avrupa’da bir adacık misali bulunan Rus toprağı Kaliningrad’a girdikten sonra gözaltına aldığı Amerikan donanması gazisi Taylor Dudley’i serbest bıraktı. Dudley, bir aydan yalnızca biraz uzun bir süre içinde Rus hapishanelerinden serbest bırakılan ikinci Amerikan vatandaşı oldu.


Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., son üç ayda 9,4 milyar $ kar elde ederek rekor kırdı. 5G altyapısı ve hizmetleri için yüksek performanslı çiplere yönelik artan talep, TSMC’nin de ürettiği çipin türündeki düşen kâr eğilimini tersine çevirmesi anlamına geliyor.


Benin’in ana muhalefet partisi Les Democrates, Benin’in devlet başkanı Patrice Talon’un destekçilerini “herkesin gözü önünde” hile yapmakla suçlayarak geçen haftaki seçimlerin sonuçlarını reddetti. Talon’un müttefiki olan partiler 109 sandalyenin 81’ini kazanırken, geri kalanını ise Les Democrates kazanmıştı. Bir zamanlar Afrika demokrasisinin öncülerinden biri olan Benin, son yıllarda tek parti yönetimine doğru ilerledi. 2019’da yapılan bir önceki parlamento seçimlerinde hiçbir muhalefet adayının aday olmasına izin verilmemişti.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası