“El yapımı patlayıcı ve canlı bomba düzeneği” müzesi açtılar!

“El yapımı patlayıcı ve canlı bomba düzeneği” müzesi açtılar!

Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban, travmaları yeni yeni iyileşen ülkede vahşeti yeniden normalleştirdi. Bunun en vurucu örneklerinden biri ise bugünlerde Kabil’de açılan bir müze…

2021 yılının Ağustos ayında Taliban tarafından ele geçirilen Afganistan halkı, dünyanın gözleri önünde karanlığa gömüldü.

“Değiştik” açıklamalarının hepsinin bir bir aldatmaca olduğu ortaya çıkan Taliban, bu kez de “müze” açtı.

Ülkenin başkenti Kabil’de ziyarete açılan müzede, uzaktan kumandalı intihar yelekleri de dahil olmak üzere 51 tür el yapımı patlayıcı, mayın ve bomba düzeneği koleksiyonu sergileniyor.

Müzede çekilen bir görüntüde, daha önceki Taliban saldırılarında kullanılmış bir intihar bombacısının parçalanmış yeleği, ve yeleğin üzerinde kalabilmiş -daha da çok can almaya yönelik- parçacıklar görülebiliyor.

Afganistan, TBMM’yi 1921’de ilk tanıyan ülke olmasından beri Türkiye Cumhuriyeti ile ilk andan itibaren dostça ilişkilerini sürdürmüştü.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası