Endonezya’nın gözü Çin gemisinin üzerinde

Endonezya’nın gözü Çin gemisinin üzerinde

Endonezya ve Çin arasında anlaşma sağlanamayan münhasır ekonomik bölgeye giren bir Çin gemisi huzursuzluk yarattı. Endonezya gemiyi takibe aldı.

Hint-Pasifik bölgesinde tartışmalı alanlarda yeni krizler yaşanıyor.

TARTIŞMALI BÖLGE

Endonezya’nın donanma komutanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kaynak zengini bir deniz bölgesinde aktif olan bir Çin sahil güvenlik gemisini izlemek için Kuzey Natuna Denizi’ne bir savaş gemisi konuşlandırdığını söyledi. Hem Endonezya hem de Çin, bölgenin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Endonezya Okyanus Adalet Girişimi yaptığı açıklamada, gemi takip verilerinin CCG 5901 adlı geminin 30 Aralık’tan beri Natuna Denizi’nde, özellikle Tuna Bloc gaz sahası ve Vietnam Chim Sao petrol ve gaz sahası yakınında seyrettiğini gösterdiğini söyledi.

SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERDİLER

Endonezya donanmasının komutanı Laksamana Muhammed Ali, gemiyi izlemek için bir savaş gemisi, deniz devriye uçağı ve drone konuşlandırıldığını açıkladı.

“Çin gemisi herhangi bir şüpheli faaliyet yürütmedi” dedi. “Ancak, bir süredir Endonezya’nın münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) olduğu için onu izlememiz gerekiyor.”

Cakarta’daki Çin Büyükelçiliği’nden konuya dair bir açıklama gelmedi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası