İsveç üniversitesinden skandal: NATO yoksa staj da yok!

İsveç üniversitesinden skandal: NATO yoksa staj da yok!

Bir Türk öğrencinin Stockholm Üniversitesi’ne yaptığı staj başvurusu, Türkiye’nin İsveç’e NATO’da uyguladığı veto sebebiyle reddedildi!

Türkiye ve İsveç arasındaki kriz, siyasi arenanın ötesine çıktı.

NATO YÜZÜNDEN REDDEDİLDİ

Stockholm Üniversitesi’nden bir profesör, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya girmesini engellediği için bir Türk öğrencinin staj programına katılmasını yasakladı.

TRT World’ün haberine göre İstanbul’daki İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde üçüncü sınıf öğrencisi olan Fatma Zehra S., Erasmus+ fonu tarafından seçeceği bir üniversitede 2023 yaz stajı için kabul edildi. Başvurduğu stajlardan biri İsveç’te Stockholm Üniversitesi’ndeydi. Fatma, gönderdiği bir e-postada, profesör Carlbring liderliğindeki bir araştırma projesi için değerlendirilmekle ilgilendiğini belirtti.

Birkaç saat sonra Carlbring, “Sizi ağırlamayı çok isterim. Ancak Türkiye, İsveç’in NATO’ya girmesine izin vermediği için reddetmek zorundayım. Üzgünüm!” diye yanıtladı

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ MÜDAHALE ETTİ

Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Fredrik Jonsson, TRT World’e yaptığı açıklamada, “Bizi araştırma stajyeri olarak ziyaret etmek isteyen öğrencilerden çok sayıda talep alıyoruz. Hepsini alamıyoruz, ancak herhangi bir talebin profesyonel bir şekilde yanıtlanmasını bekliyoruz. Bu durumda, bu konuyu öğrenir öğrenmez harekete geçtik ve rutinimize göre hallettik.”

Fatma Zehra S., 6 Aralık’ta psikoloji bölümü başkan yardımcısı Torun Lindholm Ojmyr’den olay için özür dileyen bir yanıt aldı. Ojmyr, Profesör Carlbring’in davranışının uygunsuz ve yanlış olduğunu kabul ettiğini ve “eşit koşullarda eğitim ve İsveç Ayrımcılık Yasası” da dahil olmak üzere “bölümde ileriye dönük birkaç aktif önlemin planlandığını” iddia etti. Ancak profesörden doğrudan resmi bir özür de almadı.

Fatma Zehra S., TRTWorld’e “Bu noktada, bana bir özür göndereceğini umuyordum ama göndermedi ve bu konuda hayal kırıklığına uğradım.” şeklinde açıkladı. “Bence bu davranış çocukça, ırkçı ve gerçekten uygunsuz. Zihinsel olarak güçlüyüm ama farklı programlara başvurma konusunda güvensizlikleri olan diğer öğrenciler böyle bir cevaptan atlatamayacaklar.”

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası