Küresel Sabah Özeti | 14 Ocak 2023, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 14 Ocak 2023, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

Türkiye için hayati öneme sahip Libya’ya dikkatimizi çeken bir ziyaret yapıldı. CIA Direktörü William Burns, Dibeybe hükümeti ile görüştü. Libya Başbakanı Dibeybe, ziyarete dair bilgilendirme notunu ve fotoğraflarını, resmi Facebook sayfasından paylaştı. Öte yandan, CIA tarafında ise sessizlik hakim. Bu tip ziyaretleri kendi sayfalarından ya da resmi olarak herhangi bir yayın organından paylaşmayan CIA, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.


Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusundaki Soledar’a aylarca düzenli birlikler ve paralı askerler yığmasının ardından şehri ele geçirdiğini söyledi. Ancak Ukrayna’nın doğudaki birliklerinden sorumlu sözcüsü, çatışmaların hala devam ettiğini iddia ediyor ve Rusya’yı “bilgi kirliliğini yaymakla” suçluyor. Olası bir Rus ilerlemesi, ülkenin son altı ay içindeki ilk zaferine işaret edecek ve yakındaki Bahmut şehrini işgal etmeyi çok klaylaştıracak.


Wall Street Journal’a göre Biden yönetimi, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışı için kongreden onayı isteyecek. Tipik Batı küstahlığının bir örneği olarak, 40 uçağın toplam 20 milyar dolarlık satışı, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma başvurusunu onaylamasına bağlı olacak. Üstlik, Türkiye’ye hala parasını ödediği F-35’ler teslim edilmemişken, Yunanistan’a F-35 satışı konuşulmaya başlandı.


Brezilya Adalet Bakanı, federal polisin, Torres teslim olmazsa Pazartesi günü Amerika’dan selefi Anderson Torres’in iadesini talep edeceğini söyledi. Torres, Florida’da olmasına rağmen 8 Ocak’taki Brasília ayaklanmaları sırasında kamu güvenliğinden sorumluydu. Şimdi ise işten çıkarıldı; hakkında tutuklama kararı var.


New York’ta bir yargıç, Donald Trump’a ait iki şirketi vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere 17 suç işlemekten toplam 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırdı. İşletmeler geçen ay üst düzey yöneticilerine apartman daireleri ve Mercedes marka otomobiller gibi vergisiz ikramiyeler ödemekle suçlandı.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir