NATO’nun gözleri Romanya’dan bakacak

NATO’nun gözleri Romanya’dan bakacak

Doğu Avrupa’da artan gerilim üzerine NATO keşif uçakları Romanya’ya kaydırıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine NATO’nun hazırlıkları devam ediyor.

14 UÇAK GÖNDERİLDİ

NATO, AWACS gözetleme uçaklarının “İttifak’ın bölgedeki güçlendirilmiş varlığını desteklemek ve Rus askeri faaliyetlerini izlemek için” 17 Ocak’ta Bükreş yakınlarındaki Otopeni’ye varacağını açıkladı. Yaklaşık 180 askeri personel de uçağı desteklemek için Otopeni’deki Romanya Hava Kuvvetleri üssüne konuşlanacak.

Uçaklar, çoğunlukla Almanya, Geilenkirchen’de bulunan 14 NATO gözetleme uçağından oluşan bir filoya ait. Yalnızca İttifak topraklarında olmak üzere keşif uçuşlarına başlayacaklar. Görevin birkaç hafta sürmesi planlanıyor.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, “Rusya’nın Ukrayna’daki yasadışı savaşı Avrupa’da barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ederken, NATO’nun müttefik topraklarının her karışını koruma ve savunma kararlılığından şüphe duyulmamalıdır.” dedi.

“AWACS’ımız yüzlerce kilometre ötedeki uçakları tespit edebilir, bu da onları NATO’nun caydırıcılık ve savunma konumu için kilit bir yetenek haline getirir. Erken uyarımıza önemli katkı sağlayan uçağa ev sahipliği yaptığı için Romanya’ya teşekkür ediyorum.” diye ekledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası