Almanya, Suudi Arabistan’a yakınlaşıyor

Almanya, Suudi Arabistan’a yakınlaşıyor

Almanya, Suudi Arabistan ile yakınlaşmak için kültürel diplomasi aracını kullanıyor. Son aylarda bir dizi konser verildi.


Avrupa’nın alternatif enerji kaynağı arayışları onları Orta Doğu’ya yönlendiriyor.

SUUDİ VE ALMAN EZGİLERİ BULUŞTU

Almanya Büyükelçisi, Çarşamba günü Riyad’daki konutunda Suudi ve Alman etkilerini müzikte harmanlayan yerel sanatçılarla bir klasik konsere ev sahipliği yaptı.

Riyadlı sanatçılar Bouchra El Beainou (şarkı ve piyano), Elvin Najafov (keman) ve Talal Abbas’ın (piyano) performansları ayakta alkışlandı ve büyük alkış aldı. Seyircilerden “bir kez daha” sloganları atılan sanatçılar, elçi Dieter Lamle’nin ricası üzerine bir parça daha seslendirdi.

Üç sanatçı, kendisini Krallık’ta müzik eğitiminde uzmanlaşmış ilk şirket olarak tanımlayan bir Suudi girişimi olan Music House’un parçası.

BU BİR KÜLTÜREL DİPLOMASİ

Büyükelçi, Suudi Arabistan ile Almanya arasındaki kültürel alışverişi teşvik etmenin önemini vurguladı.

“Geçen aylarda bir dizi konserimiz oldu. Yerli sanatçıları desteklemek en büyük hedeflerimden biri ve onların kendi bestelerinin yanı sıra Alman bestecileri de seslendirmelerini dinlemek bana büyük keyif veriyor. Genç yetenekler Alman büyükelçiliğinde her zaman hoş karşılanır” dedi.

“Bunu bir nevi ‘kültürel diplomasi’ olarak tanımlayabilirsiniz. Buradaki fikir, yerel sanatçıları Alman bestecilerle bir araya getirerek kültürel alışverişi teşvik etmek ve aynı zamanda genç sanatçılara performans sergilemeleri ve deneyim kazanmaları için bir platform sağlamak.”

Kültürel diplomasi, bir ülkünün kültürel öğelerini başka ülkelerin toplumlarına tanıttıkları faaliyetlerdir. Modern dans sergilerinden siyaset okullarına kadar çok geniş kapsamda olabilir. Kültürel diplomasi uygulayan ülkenin amacı, hedeflenen ülke toplumunda kendisine yönelik olumlu bir imaj bırakmaktır.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası