Burkina Faso, Fransa’ya süre verdi

Burkina Faso, Fransa’ya süre verdi

Burkina Faso, Mali gibi Fransa’ya rest çekerek, askerlerinin ülkeden çekilmesini talep etti.


Batı Afrika’da yeni bir düzen kuruluyor.

FRANSA ASKERLERİ İSTENMİYOR

Burkina Faso, Fransa’dan askerlerini bir ay içinde ülkeden çekmesini istedi. Burkina Faso, Fransız birliklerinin orada konuşlandırılmasını öngören 2018 anlaşmasını sona erdirerek ayrılmaları için bir aylık bir süre verdi.

Pazar günü erken saatlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Ouagadougou’nun Fransız askerlerinin ülkeyi terk etmesi yönündeki talebi soruldu. Macron, medyada yer alan sözlerle ilgili “büyük bir kafa karışıklığı” olduğunu söyleyerek “çok sağduyulu” olmaya çağırdı ve askeri cunta lideri İbrahim Traore’nin kamuoyu önünde bir tavır alması gerektiğini söyleyerek, “Bay Traore’den açıklama bekliyoruz” dedi.

YENİ ORTAĞI RUSYA MI?

Komşusu Mali gibi Burkina Faso’nun da ortak olarak Rusya’ya yöneldiğine dair işaretler var.

Burkinabe Başbakanı Apollinaire Kyelem de Tembela geçen hafta Rusya büyükelçisiyle yaptığı görüşmenin ardından “Rusya bu dinamikte makul bir seçimdir.” dedi ve ekledi “Ortaklığımızın güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası