Rumlardan paranoyak senaryo: “Türkiye, KKTC’yi ilhak edecek!”

Rumlardan paranoyak senaryo: “Türkiye, KKTC’yi ilhak edecek!”

GKRY topraklarında Türkiye’nin önümüzdeki günlerde KKTC ile resmen birleşeceği iddia ediliyor. Temelsiz iddianın sahibi, provokatif söylemlerinde tarih bile verdi…


GKRY’den gelen tuhaf bir iddia, Kıbrıs meselesinde veya Yunanistan’daki yaklaşan seçimerde yeni bir perdenin habercisi olabilir mi?

SAÇMA İDDİA: “TÜRKİYE, ADANIN KUZEYİNİ ‘İLHAK EDECEK'”

Kıbrıs Uluslararası İşletme Enstitüsü’nde ekonomi ve etik profesörü olan Dr. Theodore Panayotou’nun paranoyak iddiasına göre, Türkiye önümüzdeki aylarda KKTC ile birleşerek adanın kuzeyini ‘ilhak edecek.’

Panayotou bunun için iki neden ileri sürüyor. Bunlardan ilki, her şeyde öne sürdükleri gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yaklaşan seçimlerde gelecek dönemini garanti etmek istemesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlarda Yunanistan’a yönelik haklı uyarılarını ‘tehdit’ olarak adlandıran Panayotou, Yunanistan’ın Fransa ve ABD ile olan ortak savunma anlaşmaları nedeniyle kendisini güvence altına aldığını, ama aynı durumun GKRY için geçerli olmadığını iddia etti.

İkinci neden ise Panayotou’nun komik iddialarına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, cumhuriyetin 100. yılında yeni bir ‘Atatürk’ olmak isteyerek cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez bir toprak parçası ele geçirerek adını tarihe yazdırmak istemesi.

REFERANDUM YAPILACAK

Panayotou bunun nasıl yapılacağını da açıkladı. Tuhaf ve temelsiz iddiaya göre, Türkiye KKTC’de bir referandum düzenleyecek.

Panayotou, hayalgücünde sınır tanımayarak iddialarını daha da detaylandırdı. Kendisine göre, “Türkiye ile birleşme” konulu bir referanduma sebep olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya kamuoyuna üç sebep sunacak:

1- Yarım asırlık görüşmeler ve müzakerelerin bir sonuç vermemesi
2- İki devletli çözümün karşı taraf tarafından kabul edilmemesi
3- Uluslararası kamuoyunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımamaya devam etmesi

Böylece iddiaya göre geriye kalan tek çözüm, Kıbrıslı Türklerin yarım asırdır süren izolasyonunu sona erdirerek KKTC’nin anavatana katılması olacak.

TARİH DE VERDİ

Hızını alamayan Panayotou, bu hayali referandum için tarih de verdi: Nisan ayı. Panayotou’nun iddiasına göre Yunanistan bu sırada seçimde olacağından bu referanduma müdahale edemeyecek.

Ayrıca 14 Mayıs 2023 Türkiye Genel Seçimleri de bu tarihe yakın olacağı için seçimlerde istenilen etki görülecek.

KAYNAĞI KONUSUNDA İDDİALI

Panayotou, paranoyak tezleri için kaynak da vermeyi ihmal etmedi. Bu senaryonun zaten çoktan yabancı diplomatların önünde konuşulduğunu kendince iddia eden profesör, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çevresinde olan ve geçmişte Panayotou’nun öğrencisi olan birisinden de bunu bizzat dinlediğini iddia etti. Elbette Panyotou, yabancı diplomatların bu konuyu neden kendilerinin gündeme getirmediğiyle ilgili soruya yanıt bile veremedi…

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası