İsveç’ten mültecilere çifte standart: Ukraynalılar zor şartlarda yaşıyor!

İsveç’ten mültecilere çifte standart: Ukraynalılar zor şartlarda yaşıyor!

Mültecilere kucak açmasıyla bilinen İsveç’in, Ukraynalı mültecilere üvey evlat yaptığı ortaya çıktı.


Ukraynalıların çilesi bitmyor.

PEK ÇOK HAKTAN MAHRUMLAR

Ukraynalı mülteciler, Avrupa’da gittikleri her yerde iyi şartlarla karşılaşıyorlar. Öte yandan İsveç bu durumabir istisna ve Ukraynalı mültecilerin olağanüstü durumda yaşamalarına göz yumuyor. Ukraynalı mülteciler kayıtlı değil ve sosyal güvenlik numarası alamıyorlar. Bu nedenle, göçmenler için İsveççe okuma ve SFI’de okuma hakkı verilmemektedir.

Hükümet, Ukraynalı mülteciler için SFI’de İsveç eğitimi vermek yerine, sorumluluğu, eğitimi yürütmek için daha az imkana ve kaynağa sahip olan halk liselerine bırakıyor. Eğitim, SFI’lardan daha kötü ve sadece İsveç belediyelerinin yaklaşık yüzde altmışında veriliyor. Ayrıca, belediyeler ve ilçe yönetimleri bürokratik gayretle bunu engellediğinden, iş teklif edilen birçok Ukraynalının iş yeri civarına taşınması ve işi alması engelleniyor. Ukraynalı mültecilerin günde 71 kronla yaşaması bekleniyor.

KADINLARA İSTİHDAM FIRSATI VERİLMİYOR

Ukrayna’dan gelenler ve özellikle kadınlar, İsveç’teki tüm sakinlerin ortalamasından daha yüksek bir eğitime sahip. Daha yüksek eğitim düzeyine rağmen, Ukraynalı kadınlar erkeklere kıyasla İsveç’te doğan kadınlara kıyasla İsveç’te doğan erkeklere kıyasla daha düşük istihdama sahip.

Bu sonuçlar, hükümetin politikasının sadece değersiz olmadığını, aynı zamanda kaynak israfı olduğunu da gösteriyor. Ukraynalı mülteciler çoğunlukla yüksek eğitimli ve iş bulma olasılığı yüksek kadınlardır. Ancak hükümetin politikası, Ukraynalı mültecileri daha yüksek harcamalara ve daha düşük gelirlere razı olmak zorunda kalıyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası