Küresel Sabah Özeti | 23 Ocak 2023, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 23 Ocak 2023, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


NATO’dan vazgeçtiği sinyallerini veren İsveç, görünüşe göre çıkış yolunu Türkiye’yi kendine zorla veto verdirtmekte arıyor. İsveç ile Türkiye arasındaki ilişkiler, geçtiğimiz günlerde siyasi bir partinin genel başkanlığı kisvesi altında provokasyonlarda bulunan bir ruh hastasının, Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmasıyla iyice kötüleşti. Türk Dışişleri Bakanlığı, “aşağılık” olarak nitelendirdiği gösteriye izin verme kararını “kabul edilemez” olduğunu açıkladı. İsveç Savunma Bakanı’nın Ankara’ya yapmayı planladığı ziyaret zaten iptal edilmişti. İsveç gözetimindeki provokasyonlar devam ediyor…


ABD Adalet Bakanlığı, Başkan Joe Biden’ın Delaware’deki özel konutunda yeni bir gizli belge yığını bulunduğunu açıkladı. Evde yapılan 13 saatlik aramanın ardından yetkililer, Biden’ın Senato’da ve başkan yardımcısı olarak görev yaptığı sürelere ait olduğu aktarılan belgelere el koydu. Skandalın ortaya çıkması, Biden hakkındaki gizli belge skandallarının sadece en sonuncusu.


Los Angeles’ın doğusundaki Monterey Park’ta silahlı bir kişi tarafından on kişi öldürüldü ve en az on kişi de yaralandı. Yaşamını yitirenler, Çin’in kültürel yeni yılını kutlamak için bir balo salonunda toplanmıştı. Olay yerinden kaçan saldırganı yakalamak için polis ekiplerinin arama çalışmaları sürüyor. Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Yaşanan bu silahlı saldırı, Kaliforniya tarihindeki en kötü toplu katliamlardan biri.


İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu, ülkedeki yüksek mahkemenin, sabıka kaydı bulunan İçişleri Bakanı ve aynı zamanda Shas Partisi lideri olan Aryeh Deri’yi görevden almasına ilişkin kararına “Kalbi buruk ve büyük bir üzüntüyle” uyacağını açıkladı. Cumartesi günü, on binlerce İsrailli, Netanyahu’nun ülkenin yargı sisteminde “reform yapma” planlarını protesto etti. Kendisi, yargı atamaları üzerindeki siyasi kontrolü sıkılaştırarak Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini kısıtlamaya çalışıyor.


Yeni Zelanda’nın iktidardaki İşçi Partisi, perşembe günü “depomda hiç enerji kalmadı” diyerek işi bırakan Jacinda Ardern’in yerine Chris Hipkins’i lider ve dolayısıyla yeni başbakan olarak resmen seçti. Halen polis, kamu hizmeti ve eğitim bakanı olan Hipkins, Çarşamba günü başbakanlığı için yemin edecek.


Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, binlerce Bolsonaro yanlısı protestocunun başkentteki kongreye ve diğer hükümet binalarına saldırıp tahrip etmesinden iki hafta sonra ordu komutanını da görevden aldı. Başkan Lula’nın destekçileri, silahlı kuvvetlerin bazı üyelerinin, önceki cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri olan isyancılarla işbirliği yaptığını iddia ediyor. General Julio Cesar de Arruda, görevi daha yalnızca 30 Aralık’ta, yani Bolsonaro’nun görev süresi sona ermeden hemen önce üstlenmişti. Lula’nın görevden almaları ters tepecek gibi duruyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası