Endonezya, cumhurbaşkanının arkasında kenetlendi

Endonezya, cumhurbaşkanının arkasında kenetlendi

Endonezya Cumhurbaşkanı hakkında yapılan bir kamuoyu anketi, Cumhurbaşkanı Jokowi’nin politikalarının toplumdan aldığı desteği ve Jokowi’nin iktidarını sağlamlaştırdığını gözler önüne seriyor.


Endonezya, COVID-19 ile ortaya çıkan krizin etkilerini üzerinden atmaya başladı.

DESTEK GİTTİKÇE ARTTI

22 Ocak Pazar günü yapılan bir ankete göre, hükümetin geçen ay COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmesinin ardından Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun onay notu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Anket kuruluşu Lembaga Survei Indonesia (LSI) tarafından yayınlanan rakamlar, yaygın olarak Jokowi olarak bilinen cumhurbaşkanının son aylarda istikrarlı bir şekilde artarak 2023’ün başında yüzde 76,2’ye ulaştığını ve toplumun duyduğu memnuniyeti gösterdi.

ON PUANDAN FAZLA FARK VAR

LSI yöneticisi Djayadi Hanan verdiği demeçte “Son üç ayda, başkanın olumlu kamuoyu algısı açısından performansı Eylül 2022’de yüzde 62,6’dan yüzde 76,2’ye yükseldi. Son üç aya bakarsak, artış oldukça önemli.” dedi.

10 puandan fazla bu sıçrama, Jokowi’nin 2014’te başlayan mevcut döneminde LSI tarafından kaydedilen en yüksek onay notu.

Hanan, “Bunun büyük ölçüde (COVID-19) sosyal kısıtlamaların kaldırılması ve yakıt fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını düşünüyorum.” diye belirtti

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası