Güney Afrika’dan Rusya övgüsü

Güney Afrika’dan Rusya övgüsü

Yakın zamanda BRICS ülkelerinin başkanlığını devralan Güney Afrika, Rusya yanlısı tutumunu açıkça sergilemekten çekinmiyor. Ülke içi muhalefetin tüm eleştirilerine rağmen hükümet, politikasından taviz verecek gibi değil.


Ukrayna’daki savaşın dalgaları tüm dünyaya yayılırken, ülkeler artık taraflarını belli etmeye başladılar.

RUSYA İLE DOSTUZ

akın zamanda BRICS ülkelerinin başkanlığını devralan Güney Afrika, Rusya yanlısı tutumunu açıkça sergilemekten çekinmiyor. Ülke içi muhalefetin tüm eleştirilerine rağmen hükümet, politikasından taviz verecek gibi değil.

Ukrayna’daki savaşın dalgaları tüm dünyaya yayılırken, ülkeler artık taraflarını belli etmeye başladılar.

Rusya’nın Dışişleri Bakanı’nı ağırlayan Güney Afrika’dan yapılan açıklamada, ülkenin Rusya ile “dost” olduğu belirtildi.

Kıtasal bir güç merkezi olan Güney Afrika, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini kınamayı reddetmişti ve geçen hafta Şubat ayında Rusya ve Çin ile ortak deniz tatbikatlarına ev sahipliği yapacağını duyurmuştu.

Uluslararası İlişkiler Bakanı Naledi Pandor Pazartesi günü Pretoria’da yaptığı görüşmelerde mevkidaşı Sergei Lavrov’u karşılarken bu kararı savundu. Pandor, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Bütün ülkeler dostlarıyla askeri tatbikatlar yapıyor.” dedi.

Lavrov’a, daha önce “değerli bir ortaklık” olarak tanımladığı ve “zaten iyi olan ilişkileri güçlendirmeye” yardımcı olacağını söylediği “harika görüşme” için teşekkür etti.

MOSKOVA TAKDİR ETTİ

Ana muhalefet partisi Demokratik İttifak (DA) milletvekili Darren Bergman, “Güney Afrika hükümetinin açıkça Rusya’nın yanında yer aldığı giderek daha açık hale geliyor” dedi ve Rusya’yı, Ukrayna’daki varlığını sona erdirmeye ikna etmeyi amaçlamadıkça, Rusya ile “dostane bir angajmanın uygun olmadığını” söyledi.

Lavrov, Moskova’nın Pretoria’nın “bağımsız, dengeli ve düşünceli yaklaşımını” takdir ettiğini belirtti.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası