Küresel Sabah Özeti | 24 Ocak 2023, Salı

Küresel Sabah Özeti | 24 Ocak 2023, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


İtalya’dan Akdeniz’in karşı kıyısına adeta diplomatik çıkarma yapıldı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, iki günlük bir ziyaret için Cezayir’de. Meloni, Cezayir Başbakanı Aimene Benabderrahman tarafından karşılandı. İki ülke, stratejik bir ortaklık kurmaya çalışıyor ve İtalya, gaz zengini Kuzey Afrika ülkesinin yardımıyla Rus enerjisinden daha fazla uzaklaşmayı umuyor. Öte yandan Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ise Kahire’ye yaptığı ziyarette, düzensiz göçle mücadele çabalarının bir parçası olarak İtalya’nın “Mısır’dan gelenler de dahil olmak üzere daha fazla yasal göçmen almaya hazır olduğunu” söyledi.


Batı Afrika ülkesi Burkina Faso, sözde Sahel’deki teröristlerle savaşmak için ülkesinde konuşlanmış 400 Fransız askerini de içeren Fransa ile yapılmış bir güvenlik anlaşmasını feshettiğini açıkladı. Eylül ayında bir darbeyle iktidarı ele geçiren ve o zamandan beri bir Rus paralı asker şirketi Wagner Group ile yakın ilişkiler geliştirdiği rapor edilen Burkina Faso hükümeti, Fransız askerlerine toparlanmaları için bir ay süre verdi. Fransız askerleri geçen yıl komşu Mali’den de kovulmuşlardı.


Pakistan ülke çapında bir elektrik kesintisi yaşadı ve yaklaşık 220 milyon kişi üç ay içinde ikinci kez elektriksiz kaldı. Ülkenin altyapısının diğer kısımları gibi, elektrik şebekesinin de pahalı bir yenilemeye ihtiyacı var. Üstelik Pakistan’ın mali durumu, ülkenin elektriğinin çoğunu üretmek için kullandığı ithal petrol ve gazın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra artması nedeniyle zaten baskı altında…


Leopar tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi yönündeki diplomatik baskı, tankları üreten ülke olan Almanya üzerinde artmaya devam ediyor. Polonya, kendi envanterini göndermek için izin başvurusunda bulunacağını söyledi. Bu arada Baltıklar da karışıyor. Rusya, Estonya’nın Büyükelçisi Margus Laidre’ye iki hafta içinde ülkeyi terk etmesini emretti.


Arjantin ve Brezilya, ortak bir Güney Amerika para birimi geliştirmek için hazırlık çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Yayınlanan ortak bildiride, her iki ülkenin liderleri, yeni para biriminin -belki “sur” olarak adlandırılabilir- maliyetleri ve dış kırılganlığı azaltacağını söyledi. Financial Times’a göre, teklif bu hafta Arjantin’de yapılacak bir zirvede tartışılacak. Eğer gerçekleşirse, dünyanın en büyük ikinci para birimi bloğu olacak.


ABD, Teksas’a döndü. Pazar günü Los Angeles’taki Monterey Park’ta meydana gelen silahlı saldırıda yaralanan bir kişinin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesinin ardından ölü sayısı 11’e yükseldi. Polis, saldırının nedenini henüz açıklamadı. 72 yaşındaki zanlı Huu Can Tran, bir minibüste kendini vurarak öldü. Ayrı bir gelişmede Pazartesi günü, Des Moines, Iowa’da kâr amacı gütmeyen bir eğitim kurumuna açılan ateş sonucu iki öğrenci yaşamını yitirdi.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası