Macaristan: “İnsan kaçakçılığı, silahlı çatışmalara yol açıyor”

Macaristan: “İnsan kaçakçılığı, silahlı çatışmalara yol açıyor”

Avrupa’ya gerçekleşen yasadışı göç, insan kaçakçılığı çetelerinin de artmasına neden oldu. AB’nin tüm önlemlerine rağmen insan kaçakçılığı bitirilebilmiş değil.


Göç, günümüzde dünyadaki en büyük sorunlardan birisi.

ÖNLEMENİN YOLU İŞ BİRLİĞİ

Başbakan’ın iç güvenlik başdanışmanı kamu televizyonuna verdiği demeçte, insan kaçakçılığı ağlarının ortadan kaldırılmasının ancak AB ve uluslararası kolluk kuvvetleriyle işbirliği yoluyla sağlanabileceğini söyledi.

György Bakondi, Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi AB ülkeleri ile Sırbistan ve Karadağ gibi AB üyesi olmayan ülkeler arasındaki işbirliği sayesinde AB’nin güney sınırının artık daha etkin bir şekilde korunduğunu söyledi.

AB’nin İçişleri Komiseri Ylva Johansson’un bu işbirliğine öncülük edecek somut adımlar atması halinde Macaristan’ın destekleyeceğini söyledi.

PEK ÇOK ÇETE MEVCUT

Bakondi, insan kaçakçılığı yapan çetelerin geçen yıl gelirlerinin 3 milyar avroyu geçtiğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Ayrıca, Macaristan da dahil olmak üzere Avrupa operasyon teşkilatlarının Balkan güzergahında faaliyet gösteren kaçakçılık çeteleri hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olduğunu söyledi. Verdiği bilgiye göre, Macaristan sınırı yakınlarında faaliyet gösteren ve birbirleriyle rekabet halinde olan beş büyük kaçakçılık çetesi var ve son dönemde yaşanan silahlı çatışmalar bundan kaynaklanıyor.

Bakondi, kaçakçılık şebekelerinin patronlarının Sırbistan’da olmadığını, kaçakçılığın Sırbistan’da zaten yasal olarak Avrupa Birliği’nde ikamet eden ve Sırbistan’a AB belgeleriyle giren kişiler tarafından organize edildiğini söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası