Rusya ve Türkmenistan el sıkıştı: Ortak üniversite geliyor

Rusya ve Türkmenistan el sıkıştı: Ortak üniversite geliyor

Rusya ve Türkmenistan, ortak bir üniversite kurmak için kolları sıvadılar. Taraflar kısa süre içinde faaliyete geçmesini bekliyorlar.


Türk Dünyası’nın, çevre ülkelerle olan ilişkilerindeki gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

BİRKAÇ YIL İÇİNDE BAŞLAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Rusya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Konstantin Mogilevsky tarafından yapılan açıklamaya göre bir Türkmenistan ve Rusya arasında ortak bir üniversitenin kurulmasına dair bir anlaşma üzerinde çalışılıyor.

Rusya Federasyonu Hükümet Başkanı Mihail Mişustin’in Türkmenistan’a yaptığı devlet ziyareti çerçevesinde Aşkabat’ta bir Türkmen-Rus iş forumu düzenlendi. Bu forum kapsamında Türkmenistan Eğitim Bakanı Gurbangul Atayeva, Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı heyetinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Mogilevsky’ye göre heyet, Rusya Bilimler Akademisi başkan yardımcısını da içermekte. Ayrıca, büyük görevlerinden birinin de Serdar Berdimuhamedov ve Vladimir Putin’in ortak bir üniversite kurma girişimi olduğunu kaydetti.

Rusya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı, “Şu anda hükümetler arası anlaşma metni üzerinde çalışmalar yapılıyor. Hata yapmamak için tarafların tüm ayrıntıları ve çıkarlarını dikkate almak gerekir. Şu anda okuyan lise öğrencilerinin birkaç yıl içinde bu üniversiteye girme fırsatına sahip olmasını umuyorum.” dedi.

Mogilevsky, şu anda Rusya’da 30 bine yakın Türkmenistanlı öğrencinin eğitim gördüğünü de sözlerine ekledi. Türkmen kültürünü Rusya’ya getiren bu öğrenciler Rus kültürüyle de iç içe yaşıyorlar. Böylece Türkmenistan’a döndüklerinde ülkeler arasında bir nevi köprü oluyorlar.

Türkmen-Rus üniversitesinin temeli 2023 gibi erken bir tarihte atılabilir.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası