Rusya’nın arka bahçesinde davetsiz misafir: AB misyonu Ermenistan’da

Rusya’nın arka bahçesinde davetsiz misafir: AB misyonu Ermenistan’da

İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından hezimete uğrayan Ermenistan’ın Azerbaycan ile olan sınırını gözlemlemek için bir AB misyonu görevlendirildi.


Savaş sona erse de Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşmazlıklar sürüyor.

SINIR BÖLGESİNİ İZLEYECEK

AB, Pazartesi günü Ermenistan’ın Azerbaycan ile olan sınırını izlemeye yardımcı olmak için sivil bir misyon başlattı. Bölge, Kremlin tarafından Rusya’nın arka bahçesi olarak görülüyordu.

Brüksel, bu misyonun “Ermenistan’ın sınır bölgelerinde istikrara katkıda bulunmayı, sahada güven inşa etmeyi ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında normalleşme çabalarına elverişli bir ortam sağlamayı” umduğunu söyledi.

Dış politika sorumlusu Josep Borrell, “Ermenistan’da bir AB Misyonu kurulması, AB’nin Güney Kafkasya’daki angajmanında yeni bir aşama başlatıyor” dedi.

Girişim Ermenistan tarafından talep edildi ve geçen yılın sonlarında iki ay boyunca konuşlandırılan 40 kişilik bir misyonla genişletildi.

AB’den yapılan açıklamada, yeni misyonun iki yıllık bir görev süresi olduğu ve “rutin devriye gezileri ve durum hakkında rapor” yürüteceği belirtildi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası