Yanlış bilgi yayıldı: O video Kiev’de değil, 6 yıl önce Teksas’ta çekildi!

Yanlış bilgi yayıldı: O video Kiev’de değil, 6 yıl önce Teksas’ta çekildi!

Dezenformasyon çağında OSINT teknikleri yine gerçeklerin kazanmasını sağladı. Bu akşam, birçok medya kuruluşu tarafından Kiev’de çekildiği iddia edilen görüntüler, aslında 2017 yılında Teksas’ta çekildi. Endişelenmeyi gerektirecek bir durum yok.


En azından 2017 yılından kalma olan ve bir otoyolun üzerinde dengesizce uçan yüzlerce kuşu gösteren bir video, bazı kaynakların idda ettiğinin aksine, Ocak 2023’te Ukrayna’nın Kiev şehrinde çekilmedi.

Bir kişi, bir otoyolun üzerinde uçan sürüyü gösteren bir araçtan çekilen eski bir videoyu paylaştı ve şu başlığı yazdı: “İZLE, #Kiev, #Ukrayna üzerinde uçarken görülen kargaların devasa ‘ölümünü’ İZLE Zamanın sonu” . Bu da en güvenilir kaynakların bile bu tuzağa düşmesine sebep oldu.

Zira video yeni değil, Ukrayna’nın Kiev kentinde de çekilmedi.

Tersine yapılan bir görsel arama, videonun Daily Mail, The Sun ve Daily Star gibi çeşitli medya kuruluşları tarafından Ocak 2017’de yayınlandığını ortaya koyuyor.

Basında çıkan haberlere göre, video Houston, Teksas’ta bir otoyolda, 2017 yılında çekildi.

Videoda kadrajın solunda görünen The Royal Sonesta Houston Galleria otelinin yakınında olduğu (koordinatlar 29.7264551, -95.4617014) da yapılan incelemede ortaya çıktı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası