Dışlanmış İran’a Kazakistan el uzatıyor

Dışlanmış İran’a Kazakistan el uzatıyor

İran ve Kazakistan’ın yeni ticari antlaşmalar imzalanacağı bildirildi. Kazakistan’ın çok kutuplu dış politikası, dışlanmış İran ile de ilişkilerini geliştirmesini sağlıyor.


İran, Kazakistan ile olan yeni diplomatik atılımlarını duyurdu.

İLİŞKİLER DERİNLEŞİYOR

İran ile Kazakistan arasındaki Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun 18. toplantısı önümüzdeki günlerde Astana’da yapılacak. Tahran’ın ekonomik diplomasi delegesi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Safari’nin, İslam Cumhuriyeti’nden üst düzey bir heyetin Kazakistan’ı ziyaret edeceğini söylediği aktarıldı.

Safari’ye göre, “iki devlet arasında bankacılık, mal taşımacılığı ve transit geçişi, tarım ve ticareti geliştirme planları, enerji ve merkezlerin karşılıklılığı dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğine ilişkin çok önemli konular değerlendirilecek. Çok sayıda ikili belgenin imzalanması bekleniyor.”

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın resmi kanallarında İranlı mevkidaşı ile planlanan görüşme hakkında henüz bir bilgi yer almıyor. Komisyonun bir önceki toplantısı Şubat 2022’de Tahran’da gerçekleşti.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası