Dört ülkenin gözü Azerbaycan gazında

Dört ülkenin gözü Azerbaycan gazında

Avrupa’daki enerji ihtiyacına çözüm arayışları devam ederken dört ülkeden bir hamle geldi. Buna göre Azerbaycan gazı, Avrupa’ya taşınmalı.


Azerbaycan, enerji kaynağı konusunda Rusya’ya alternatif görülüyor.

AVRUPA KOMİSYONU’NA BAŞVURULDU

Dört AB üye ülkesi Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Slovakya, Avrupa Komisyonu’ndan Azerbaycan gazının Avrupa’ya arzı için altyapının geliştirilmesi için fon tahsis etmesini talep etti․

Macaristan Dışişleri Bakanlığı başkanı Peter Siyyarto, bunu Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Jabbarov ile düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Siyyarto, “Bulgarlar, Romenler ve Slovaklar ile birlikte, Azerbaycan gazının Güney ve Orta Avrupa’ya ulaştırabilmek ve güvenli bir şekilde Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan rotasında taşıyabilmek amacıyla, bölgedeki altyapının geliştirilmesine mali destek sağlamak için Avrupa Komisyonu’na başvurduk.” diye belirtti.

Açıklamaya göre bu talep, altyapının geliştirilmesini, yeni ara bağlantıların inşa edilmesini ve mevcutların kapasitesinin artırılmasını içeriyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası