AB, Afgan kadınlar için harekete geçti

AB, Afgan kadınlar için harekete geçti

Afganistan’daki kadınlara yönelik son kararlardan sonra Avrupa Birliği duruma müdahil oldu. Buna göre AB, Afgan kadınlara yeni haklar tanıdı.


Taliban’ın tekrar iktidara gelmesinin ardından korkulanlar gerçekleşmeye başladı.

AFGAN KADINLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLECEK

Avrupa Birliği’nin mülteci ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Afganistan’daki kadınların Taliban tacizine ve baskısına maruz kaldığını ve sığınma hakkı kazandığını söyledi.

Karar, Taliban’ın kadınları sağlık, istihdam ve eğitime erişimden mahrum bıraktığını söylediği son politika sebebiyle alındı.

Avrupa İltica Ajansı Çarşamba günü Afgan mültecilerin ve Taliban tarafından takip edilen savunmasız gruplardan sorumlu olanların kabulüne ilişkin yeni bir yönerge yayınladı. Ofise göre, eski Afgan hükümet yetkilileri, yabancı güçlerden Afgan meslektaşları ve insan hakları savunucuları bu gruplar arasında yer alıyor.

Avrupa Birliği iltica ofisi yaptığı açıklamada, “Yeni değerlendirmeye göre, Taliban’ın politikaları ve şeriatın uygulanması göz önüne alındığında, Afgan kadın ve kız çocukları genellikle zulüm görme riski altındadır ve bu nedenle sığınma hakkına sahiptir.””

Bildiride, Taliban’ın politikalarının kadınların sağlık hizmetlerine, istihdama, eğitime ve diğer haklara erişimini kısıtladığı belirtildi.

Resmi istatistiklere göre Afgan sığınmacılar, Avrupa Birliği’ne sığınma başvurusunda bulunan başlıca gruplardan biri. Avrupa İltica Bürosu’na göre, yalnızca Kasım 2022’de ajans, Afgan vatandaşlarından yaklaşık 14.900 sığınma başvurusu aldı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası