Küresel Sabah Özeti | 26 Ocak 2023, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 26 Ocak 2023, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Ruanda güçleri Salı günü kendi hava sahasını ihlal ettiğini söylediği Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusuna ait bir savaş uçağına ateş açtı. Olayın ardından Ruanda, Kongo hükümetini bir savaş eylemiyle suçladı. İki ülke zaten savaşın eşiğindeydi.


Azerbaycan, enerji kaynağı konusunda Rusya’ya alternatif görülüyor. Dört AB üye ülkesi Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Slovakya, Avrupa Komisyonu’ndan Azerbaycan gazının Avrupa’ya arzı için altyapının geliştirilmesi için fon tahsis etmesini talep etti․


ABD Güney Komutanlığı Başkanı General Laura Richardson tarafından yapılan bir açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika ülkeleriyle, bu ülkelerde hizmette olan Sovyet ve Rus silahlarını Ukrayna’ya devretmek için işbirliği yapıyor. ABD, bu altı ülkeyi Ukrayna’ya Rus askeri teçhizatı bağışlamaya ve bunları Amerikan silahlarıyla değiştirmeye teşvik etmeye çalışıyor.


ABD hükümeti, Almanya’nın Leopard tanklarından 14’ünü Ukrayna’ya sevk etme kararının ardından kendisinin de 31 adet Abrams tankı göndereceğini açıkladı. Başkan Joe Biden, ayrıca Abrams’ı çekebilecek sekiz M88 kurtarma aracını da içerecek 400 milyon dolarlık bir paket duyurdu. Almanya’nın -çok uzun süre kararsız kaldıktan sonra aldığı- karar, Polonya ve diğer ülkelerin de Alman yapımı Leoparlarını göndermesinin önünü açıyor.


Moskova’daki bir mahkeme, Rusya Adalet Bakanlığı’nın, hükümetin sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskısı devam ederken, Moskova Helsinki Grubu’nu feshetme kararını onadı. Yargıçlar, bahse konu insani yardım grubunun coğrafi yetki alanı dışında faaliyet göstererek yasal gereklilikleri ihlal ettiğini söyledi. Rusya’nın en eski sivil toplum kuruluşu olan Moskova Helsinki Grubu, 1976’da Sovyet ihlallerini izlemek için kurulmuştu.


Meta, Donald Trump’ı 6 Ocak 2021’de Kongre Binası isyanını körüklediği için sosyal medya platformlarında yasaklamıştı. Şirket, iki yıl hesabı askıda beklettikten sonra, yakında Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını aktive edeceğini söyledi. Firma, Trump’ın kamu güvenliğine yönelik oluşturduğu riskin “artık yeterince azaldığını” söyledi.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası