Ruanda, Kongo’ya ait savaş uçağına ateş açtı: “Bu bir savaş eylemi!”

Ruanda, Kongo’ya ait savaş uçağına ateş açtı: “Bu bir savaş eylemi!”

Ruanda güçleri Salı günü kendi hava sahasını ihlal ettiğini söylediği Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusuna ait bir savaş uçağına ateş açtı. Olayın ardından Ruanda, Kongo hükümetini bir savaş eylemiyle suçladı. İki ülke zaten savaşın eşiğindeydi.


Kongo’da sosyal medyada gündem olan bir videoda, Ruanda semalarında uçan Kongo’ya ait savaş uçağına doğru fırlatılan bir füzenin seyir halindeki uçağın yakınında patladığı görüntüler yer alıyor. Lakin olay gerçekse de, internette dolaşan söz konusu video bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanabilmiş de değil.

Bu yaşanan füze fırlatma krizi, ikili ilişkileri, görünüşe göre Ruanda tarafından desteklenen Kongo’daki M23 terör örgütünün saldırıları ile gerilen iki ülke arasındaki son anlaşmazlık.

RUANDA: “UÇAK BİZİM HAVA SAHAMIZDAYDI”

Kongodan önce açıklama yapan ve M23 terör örgütü ile bir ilgisi olduğu iddialarını reddeden Ruanda hükümeti ise, Ruanda güçlerinin, söz konusu uçağıa, Rubavu’daki Ruanda hava sahasını ihlal ettikten “sonra” ateş açıldığını bildirdi.

KONGO RUANDA’YI YALANLADI: “BU BİR SAVAŞ EYLEMİ!”

Kongo hükümeti, Ruanda’nın jetin Ruanda hava sahasında olduğu yönündeki suçlamasını yalanladı.

Kongo tarafından yaplan açıklamada, “Ruanda’nın füze atışları, Kongo hava sahasında uçan bir Kongo uçağına yönelikti.” denilerek, uçağın büyük bir hasar görmeden eyalet başkenti Goma’ya indiği doğrulandı.

Kongolu yetkili, Ruanda’nın fırlattığı füzeyi, “M23 isyancı grubu tarafından gerçekleşen saldırıları sona erdirmek için halen sürdürülmeye çalışılan barış anlaşmasını baltalamayı amaçlayan” bir savaş eylemi anlamına gelen kasıtlı bir saldırı eylemi” olarak tanımladı.

Hükümet sözcüsü Yolande Makolo yaptığı açıklamada, “Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden bu saldırganlığı durdurmasını istiyor.” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası