ABD, Kuzey Kore’yi korkutuyormuş

ABD, Kuzey Kore’yi korkutuyormuş

ABD’nin Hint-Pasifik Bölgesi’ndeki caydırıcılık faaliyetlerinin Kuzey Kore üzerinde işe yaradığı açıklandı.


Kim Jong-un’un askeri manevraları gövde gösterisinden ibaretmiş.

CAYDIRICILIK KUZEY’İ DİZGİNLEDİ

Üst düzey bir ABD istihbarat danışmanı yaptığı açıklamada, ABD’nin yıkıcı bir karşı saldırı tehdidini kullanarak Kuzey Kore’nin Güney’e yönelik saldırganlığını caydırma politikasına geri dönüşün işe yaradığını söyledi.

Bu yorum, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un 2018’de dönemin Başkan Donald Trump’la kısa süreli gerginliğinin ortasında kapatmayı taahhüt ettiği, Kuzey Kore’nin ana roket fırlatma sahasında devam eden “dramatik” inşaatı detaylandıran yeni bir raporun ardından geldi.

Bir Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi etkinliğinde konuşan ABD Ulusal İstihbarat Konseyi Kuzey Kore Ulusal İstihbarat Görevlisi Sydney Seiler, ABD’nin Kuzey’e karşı “genişletilmiş caydırıcılık” politikalarının geri dönüşünün bir başarı olduğunu kanıtladığını açıkladı.

“İyi haber şu ki, Kuzey Kore şimdilik ABD – Kore Cumhuriyeti ittifakının ezici gücünü anlıyor. Kore Cumhuriyeti’ni savunma taahhüdümüzün tamamen farkındadır” diyen Seiler, Kim rejiminin ABD’nin bölgesel güçler Japonya, Avustralya ve Hindistan ile büyüyen bağlarından da açıkça rahatsız olduğunu sözlerine ekledi.

Ayrıca Seiler, ABD caydırıcılık politikalarının geri dönüşünü ve Asya’da büyüyen Amerikan bölgesel ittifaklarını kınayan Kuzey Kore ve Çin propagandasının tekrarlanmasından endişe duymadığını söyledi. Bunun yerine, her ikisine de verilen hararetli yanıtın “bana işe yaradıklarını kanıtladığını” söyledi.

“Çin retoriği uygulamaya devam edecek, Kuzey Kore bizi caydırmaya çalışmak için muhtemelen bu retoriği çok fazla gerilim, artan güç ve eğitim gösterileri vb. ile arttırmaya çalışacak. Ama bu hareketlerin endişelenmemiz gerekebilecek kaçınılmaz bir tırmanışa yol açması pek olası değil.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası