Danimarka askerlik hizmetini değiştirmeyi düşünüyor

Danimarka askerlik hizmetini değiştirmeyi düşünüyor

Danimarka, ordusunun yetersizliği karşısında askerlik hizmetini genişletmeyi masaya yatırdı. Kadınların da zorunlu askerliğe alınması söz konusu olabilir.


Rus korkusu Avrupa’yı, ordularını gözden geçirmeye itti.

ÜLKEYİ SAVUNMAKTAN ACİZ

Danimarka Hükümeti, Rusya’nın oluşturduğu tehdide ilişkin artan endişe bağlamında, NATO’nun bir raporda ülkenin silahlı kuvvetlerine yatırım yapılmamasını eleştirmesinin ardından zorunlu askerlik hizmetini kadınları da kapsayacak şekilde genişletmeyi düşünüyor.

Danimarka Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jakob Ellemann-Jensen, verdiği demeçte bu düşünceyi tarafından doğruladı. Ellemann-Jensen, bu kararın yalnızca Danimarka’nın Atlantik İttifakı’nın taleplerini karşılamasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bugün “ülkeyi savunmaktan aciz” durumdaki bir ordu için de “faydalı” olacağını kabul etti. Ancak yine de henüz kesinleşmiş bir karar ortada yok.

Geleneksel olarak sadece erkekler, yalnızca kurayla seçilmeleri durumunda dört aylık bir askerlik hizmeti vermekteler. Kadınlar ise 1962’den beri gönüllü olarak katılabiliyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası