Macaristan’dan AB’ye veto

Macaristan’dan AB’ye veto

AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar devreye sokmaya çalışırken Macaristan duvarına tosladı.


Macaristan ve AB zıtlaşmasında yeni perde açıldı.

MACARİSTAN’DAN VETO

Macaristan Başbakanı Viktor Orban Cuma günü devlet radyosuna verdiği demeçte, Macaristan’ın Rusya’ya nükleer enerjiyi etkileyen herhangi bir Avrupa Birliği yaptırımını veto edeceğini söyledi.

Ukrayna, AB’yi Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’u yaptırımlara dahil etmeye çağırdı, ancak Rosatom ile birlikte genişletmeyi planladığı Rus yapımı bir nükleer santrali olan Macaristan bunu engelledi.

Orban bir röportajda nükleer enerjiye yönelik yaptırımların “açıkça veto edilmesi gerektiğini” yineledi.

Macaristan başbakanı, “Yaptırımlara nükleer enerjiyi dahil etme planının uygulanmasına izin vermeyeceğiz” dedi. “Bu söz konusu bile olamaz.”

Batı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rosatom’a yaptırım uygulamadı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası