Polonya diretiyor: Almanya ödemek zorunda!

Polonya diretiyor: Almanya ödemek zorunda!

Polonya, tazminatın peşini bırakmıyor. Almanya’nın ödemeyi reddetmesinden sonra konuyu Avrupa’ya taşıyacak.


İkinci Dünya Savaşı’nın hayaleti Avrupa’da dolaşıyor.

AVRUPA KONSEYİ TASLAĞA BAŞLADI

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Arkadiusz Mularczyk yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan etkilenen vatandaşlara tazminat ödemesine ilişkin bir karar hazırlamasını istediklerini söyledi.

Avrupa Konseyi’nin son oturumunda, Polonya delegasyonunun konuyla ilgili bir karar taslağı hazırlamaya başladığını bildirdi.

Belge “Polonya vatandaşları için tazminat hakkının gerçekleştirilmesi sorununun yanı sıra bu davalarda yargı yoluna veya adil yargılanmaya erişim eksikliğini incelemeyi” varsayıyor.

Mularczyk ayrıca taslağın 11 Avrupa Konseyi ülkesinden 35 parlamenter tarafından imzalandığını bildirdi.

POLONYA TAZMİNATTA KARARLI

Bakan yardımcısı, savaştan etkilenen vatandaşlara ödenen tazminat yardımlarındaki asimetriye işaret etti. “Bazı ülkelerin vatandaşları tazminat yardımı alırken, diğer ülkelerin vatandaşları, özellikle Orta ve Doğu Avrupa’dakiler, bu yardımları almadı” dedi.

Polonya tarafının sorunun kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını umduğunu ve Berlin’i “mevzuatını düzeltmeye”, uygun bir adli prosedür oluşturmaya ve uygun tazminatları ödemeye çağıran bir raporla sona ereceğini kabul etti.

Yetkilinin açıkladığı gibi, kararların Avrupa Konseyi bünyesinde işlenmesi bir, bir buçuk yıllık bir süreçtir. Sonunda, Mularczyk’e göre kayıpların tazmini tartışmasında önemli bir argüman olacak bir rapor hazırlanacak.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası