ABD’den DAEŞ’e Somali’de kritik darbe!

ABD’den DAEŞ’e Somali’de kritik darbe!

ABD askerleri Kuzey Somali’de DAEŞ’e yönelik bir operasyon düzenledi. Çıkan çatışmada DAEŞ’in kilit isimlerinden birisi öldürüldü.


Pek çok bölgede DAEŞ’e yönelik mücadeleler sürse de, terör örgütünün kökü kazınabilmiş değil.

DÜNYA ÇAPINDAKİ OPERASYONLARDAN SORUMLUYDU

ABD’li yetkililer yaptıkları açıklamada, Başkan Joe Biden’ın emriyle Somali’de düzenlenen bir ABD askeri baskınında DAEŞ’in önemli bir bölgesel lideri Bilal El Sudani’nin öldürüldüğünü söyledi.

ABD’li yetkililere göre Sudani, ABD askerlerinin onu yakalamak umuduyla Kuzey Somali’deki dağlık bir mağara kompleksine inmesinin ardından çıkan çatışmada öldürüldü.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, “25 Ocak’ta ABD ordusu, Başkan’ın emriyle Kuzey Somali’de Bilal el-Sudani de dahil olmak üzere bir dizi DAEŞ üyesinin ölümüyle sonuçlanan bir saldırı operasyonu düzenledi” dedi.

Austin, “El Sudani, DAEŞ’in Afrika’daki artan varlığını desteklemekten ve grubun Afganistan da dahil olmak üzere dünya çapındaki operasyonlarını finanse etmekten sorumluydu.” dedi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası