Bir zamanlar Avrupa’yı titreten savaşçı tekrar gün ışığına çıktı

Bir zamanlar Avrupa’yı titreten savaşçı tekrar gün ışığına çıktı

Romanya’da bir inşaat alanında bulunan antik bir mezar yeri heyecan yarattı. Mezarın bir Hun savaşçısına ait olabileceği söyleniyor.


Avrupa Hun Devleti’nin geride bıraktığı bir miras olarak zaman zaman bu tür kurganlar keşfediliyor.

BİR HUN SAVAŞÇISI OLABİLİR

Romanya’daki inşaat işçileri, Doğu Romanya’dan geçecek A7 Otoyolu’nu inşa ederken, 5. yüzyıldan kalma bir savaşçının mezarını ve mücevherlerle kaplı süslü bir hançer de dahil olmak üzere yaldızlı eserlerden oluşan bir zulayı ortaya çıkardı.

Mezar, inşaat sırasında keşfedilen dört arkeolojik alandan biri.

Bükreş’teki Vasile Pârvan Arkeoloji Enstitüsü’nden Silviu Ene, savaşçının eksiksiz iskeletinin yanı sıra atının kalıntılarının, altın kaplı bir eyerin, demir bir kılıcın, ok uçlarının, altın takıların ve muhtemelen bir zamanlar savaşçının yüzünü örten altın bir maskenin bulduğunu açıkladı.

Ene ve meslektaşları, savaşçının etnik kökeninin hemen netleşmemesine rağmen, “onun Hun egemenliği altında yaşadığını varsayabileceklerini” söyledi. Bu kabilesel, ata binen göçebelerin en tanınmışı, ordularıyla birlikte 5. yüzyılın ortalarında hem Doğu hem de Batı Roma İmparatorluğu’nu korkudan titreten ve Romalıların “Tanrı’nın Kırbacı” lakabını taktığı Hun Hakanı Atilla’dır.

Atilla’nın mezar yeri bugün halen bilinmiyor. Yıllar içerisinde bulunan çeşitli benzer mezarların, Atilla’nın mezarı olduğu iddia edilse de bu bilgiler şimdiye dek kanıtlanamadı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir