Ermeni uzmandan Mısır çıkışı

Ermeni uzmandan Mısır çıkışı

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Ermenistan ziyareti yaklaşırken, Ermenistan’daki uzmandan önemli uyarılar geldi. Ermenistan’ın bu yolu izlemesi durumunda, iyileşmeye başlayan Türkiye-Mısır ilişkilerinin nasıl etkileneceği merak konusu.


İkinci Karabağ Savaşı ile birlikte yalnız kaldığını fark eden Ermenistan, kendisine yeni müttefikler arıyor.

MISIR İLE İLİŞKİLER YOĞUNLAŞTIRILMALI

Arap Araştırmaları Uzmanı Araks Paşayan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin yaklaşmakta olan Ermenistan ziyaretinin tarihi bir olay olduğunu, Ermenistan’ın bağımsızlığını yeniden kazanmasından bu yana ilk kez bir Mısır Devlet Başkanının Ermenistan’ı ziyareti olacağını söyledi.

Paşayan, “Mısır ile ilişkileri yoğunlaştırmak için bu fırsat kullanılmalı.” dedi. Genel olarak, ortak çıkarlarımızın olduğu alanlarda ortaklığı güçlendirmemiz gerekiyor. Ermenistan’ın Büyük Ortadoğu bölgesinin bir parçası olduğunu söyleyebilirim. Mısır ile asırlık tarihi-kültürel temaslarımız var.”

Paşayan’a göre Ermenistan, Mısır ile ‘askeri-teknik sektörü’ geliştirme fırsatına sahip. “Elbette bu sektörün uzmanları gündemi ve öncelikleri belirlemeli ama her halükarda en önemli sektörlerden biri bu bence. İstikrarlı çalışmalar yapılmalı. Mısır, Ermenistan’ın siyasi bir sorunu olmayan seçkin Arap ülkelerinden biridir. İkili ilişkilerin geliştirilmesi önünde hiçbir engel yoktur.” diyen Paşayan, “Bir dizi alanda ikili ortaklığı daha üst düzeye çıkarmak için tüm imkanlarımız var” iddiasında bulundu.

MISIR DOĞAL BİR MÜTTEFİK

Arap Araştırmaları Uzmanı, ekonomik ilişkilerin ilerletilmesinin de son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi. “Turizmde hareketlilik şimdiden görülüyor ve düzenli direkt uçuşlar mevcut. Mısır, Ermeniler için en popüler turizm bölgelerinden biridir ve Ermenistan, Mısırlılar için de cazip olabilir.”

Paşayan ayrıca “Mısır, Ermenistan için doğal bir müttefik olabilir. Kullanılmayan birçok fırsatımız var. Mısır ile dostluğumuz asırların derinliklerinden gelse de bugün Ermenistan’ın dost ülke sayısını artırma ihtiyacı vardır. Her durumda tutarlı olmalıyız. Genel olarak Orta Doğu, Ermenistan’ın dış politika önceliği olarak görülmelidir” diye belirtti.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası