İtalya, demografik tsunami ile karşı karşıya

İtalya, demografik tsunami ile karşı karşıya

COVID-19 salgının Avrupa’da en sert vurduğu bölgelerden olan İtalya, halen pandeminin yaralarını sarmaya çalışıyor. Ama eğer hızlı olunmazsa, İtalya dönüşü olmayan bir yola girebilir.


Pandemi krizinin yarattığı yıkım halen düzeltilemedi.

DEMOGRAFİK TSUNAMİ YOLDA

İtalya’nın resmi istatistik bürosu ISTAT Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İtalya’nın güneyinin üretken kuzey ile aradaki farkı kapatmak için Avrupa Birliği’nin pandemi kurtarma fonlarından yararlanamaması durumunda “demografik bir tsunami” yolunda olduğunu söyledi.

AB fonunun en büyük alıcısı olan İtalya, ödenmesi gereken yaklaşık 200 milyar avronun büyük bir bölümünü, köklü kuzey-güney ayrımını kapatmak da dahil olmak üzere sosyal ve bölgesel uyuma bağlı projeler için kullanmayı hedefliyor.

Toplam harcamanın en az %40’ı güneyde harcanacak.

GEÇ KALINMADAN HAREKETE GEÇİLMELİ

ISTAT, fonların kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla, eğitim ve dijitalleşme de dahil olmak üzere 10 kilit alanda kuzey ve güneyi eşit bir zemine oturtmak için kullanılabileceğini söyledi.

Bunun, genç İtalyanların kuzey bölgelerinde veya yurtdışında daha iyi ekonomik ve iş olanakları arayışıyla güney bölgelerini terk etmelerini engellemeye katkıda bulunması bekleniyor.

Raporda, “(Gelişmekte olan) Güneydeki gecikmelerin sonuçları, bir tür ‘demografik tsunami’ yoluyla ülkenin sosyo-ekonomik yapısındaki zayıflıkları artırıyor.” denildi.

“Eğer bu durdurulamazsa, yürürlükteki eğilimler, Güney İtalya’nın büyük bir kısmındaki beşeri sermayenin artan ve sürdürülemez bir şekilde değişmesine yol açabilir.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası