Macaristan’a sert tepki: “Ukrayna, Afganistan değildir”

Macaristan’a sert tepki: “Ukrayna, Afganistan değildir”

Macaristan’ın AB yaptırımlarına ve Ukrayna’daki savaşa yönelik yaklaşımı, iki komşu ülkenin arasını açmaya başladı. AB içerisinde bazı kesimler Viktor Orban’ı Rus yanlısı olmakla suçlasa da, Macaristan-Ukrayna arasında şimdiye de bu tonda hiç konuşulmamıştı.


Savaş sırasında Ukrayna’nın diğer ülkelerle olan ilişkileri yeniden şekilleniyor.

ORBAN’IN İDDİALARI KABUL EDİLEMEZ

Kiev yaptığı açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Macaristan’ın büyükelçisine, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Ukrayna hakkında yaptığı “kesinlikle kabul edilemez” sözler hakkında şikayette bulunacağını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Orban’ın gazetecilere Ukrayna’nın sahipsiz bir ülke olduğunu söylediğini ve burayı Afganistan’a benzettiğini açıkladı.

Nikolenko, “Bu tür açıklamalar kesinlikle kabul edilemez. Budapeşte, Macaristan-Ukrayna ilişkilerini bozmayı amaçlayan kasıtlı bir rotayı sürdürüyor.” dedi.

“Macar büyükelçisi, samimi bir görüşme için Ukrayna dışişleri bakanlığına çağrılacak. Karşılık olarak başka önlemler alma hakkımız saklıdır.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası