Gürcistan ve Ermenistan’dan yeni sınır uygulamaları

Gürcistan ve Ermenistan’dan yeni sınır uygulamaları

Gürcistan ve Ermenistan, sınır geçişi konusunda uygulamalara başlıyor. Yeni kurallara göre iki ülkenin vatandaşları sınırdan kolaylıkla geçebilecek.


İki Kafkas ülkesinin vatandaşları artık uzun prosedürlerle uğraşmayacak.

ELEKTRONİK KİMLİK KARTI YETERLİ

Gürcistan hükümeti, Ermenistan ile sınır geçişini basitleştirme anlaşması için prosedürleri tamamladı. İlgili hükümet kararnamesi Gürcistan Yasama Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlandı.

Gürcistan ve Ermenistan hükümet başkanları İrakli Garibashvili ve Nikol Paşinyan arasında, her iki ülke vatandaşlarının elektronik kimlik kartlarına göre pasaportsuz devletlerarası sınırı geçebileceklerine ilişkin anlaşma 12 Ocak 2023’te imzalandı.

Kararnameye göre hükümet, “Gürcistan ve Ermenistan cumhuriyetleri arasında vatandaşların ikili vizesiz dolaşımına ilişkin” imzalanan anlaşmayı onayladı.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’na, anlaşmanın imzalanması hakkında Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Parlamentosu’nu bilgilendirmesi ve ayrıca anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli iç prosedürlerin tamamlandığını Ermeni makamlarına bildirmesi talimatı verildi.

Gürcistan vatandaşları için Ermenistan, pasaport ibrazına gerek olmayan üçüncü ülke olacak.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası